113

Křestní jméno Vilma představuje ženskou alternativu jména Vilém. Jména vznikla ze starogermánského jména Willahelm, resp. slov „willo” („vůle”) a „helm” („přilba”). Vilma se tak vykládá jako „mou záštitou je má vůle”, „má vůle mne chrání”, také „žena pevné vůle”.

Jménu Vilma rozhodně nelze odepřít nevšední znění a honosný význam. Dle významu svého jména má nositelka jména Vilma silnou vůli, nezlomný charakter a odhodlání dosáhnout všech vytyčených cílů.

Mužským protějškem jména Vilma je Vilém. Jméno existuje také ve variantě Viléma, Vilhelma, Wilhelmina a Vilemína. Variací jména je také Mína. Domácky se jméno užívá v podobách Víla, Vila, Vílinka, Vílina, Vilemína, Vilemínka, Vilmička, Vilmuška, také Mína aj.

Jméno jako Vilma nebo Vilemína najdeme i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Wilhelmina, italskou Guiglielm či Guiglielmin, francouzskou Guillelmine nebo Willemotte. Jméno se vyskytuje také v němčině − jako Wilhelma či Wilhelmine, v polštině − jako Wilma a Wilhelmina nebo v maďarštině − jako Vilma.

V České republice bychom v současnosti našli zhruba 1 700 žen a dívek s tímto jménem.

Jméno Vilma nosí mj. populární česká herečka Vilma Cibulková. Nositelkou jména je také Vilma Kadlečková (vlastním jménem Vilma Klímová), česká sci-fi a fantasy spisovatelka.
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account