Každý jistě co chvíli při svých toulkách, ať cíleně, či náhodně natrefí na nějakou tu turistickou značku. Ať již náhodně, nebo záměrně, když se po ní vydá za nějakým výletním cílem.

Ono není divu, však v naší zemi společně se Slovenskem, které bylo po dlouhá léta naší součástí, je vůbec nejhustší síť takového značení.

Turistické značení u nás je výjimečné z několika ohledů. Za zmínku stojí například celková délka značených turistických tras, která přesahuje 80 000 km, nebo například to, že po celé České republice jsou turistické cesty značeny stejným způsobem, což rozhodně není samozřejmostí v každé zemi.

Jako první trasa byla v roce 1889 značena ta ze Štěchovic ke Svatojánským proudům – většinu už jí ale pohřbila Štěchovická přehrada, následovala jí pak trasa mezi Karlštejnem a Berounem.

U nás se o začátky turistického značení postaral Vojta Náprstek, který se stal předsedou Klubu českých turistů (KČT). Tento spolek hrál hlavní roli ve značení turistických tras u nás. KČT nemusel vymýšlet způsob značení, stačilo vybrat ze dvou nejpoužívanějších. Vybrán byl způsob pásového značení, který byl používán v Alpách a je používán dodnes.

První „barvou“ turistických tras byla červená. Roku 1901 byla vydána „Stručná pravidla pro označování“, kde byl určován např. poměr šířky pruhů u značek, ne však jejich velikost. Nejdříve vznikaly pouze lokální turistické trasy. První dálkovou značenou trasou byla trasa z Prahy na Šumavu, která vznikla v roce 1912.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account