Mezinárodní den bez aut spadá pod týden Evropského týdne mobility, který začíná 16. září. Tento den nám, stejně jako celý týden mobility, poukazuje na jiné alternativy dopravy, hlavně ty ekologičtější, tak i Den bez aut slouží k tomu, abychom si uvědomili dopad na životní prostředí právě z výfukových plynů automobilů.

Prvopočátky ideje Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let dvacátého století, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu života ve městě.

Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991 jako reakce na výzvu nizozemské organizace European Youth Forest Action. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.

Tématem EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY v roce 2020 je „Bezemisní doprava pro všechny“. Cílem je zdůraznit důležitost dostupnosti dopravy s nulovými emisemi a podpořit inkluzivní rámec, do kterého jsou zapojeni všichni. Průzkumy potvrzují, že počet cest osobními automobily ve velkých městech se snižuje a předpokládá se, že 50 % cest se v příštích letech uskuteční veřejnou dopravou, na kole nebo pěšky.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account