109

Číslo 16 znamená ztrátu jistot, ale jak uvádí C. G. Jung, toto číslo hraje obzvláště důležitou roli v procesu individuace (neboť se skládá ze čtyř čtyřek). 
Mytologie, I-ťing:
*heart* Šestnáctka je v mytologii symbolem pro varovné znamení, prolomení blokád. V čínském I-ťingu znamená “vzrušení, zdrcení”.
Tarot:
*heart* V tarotu představuje šestnáctka kartu s názvem “Věž” – poukazuje na údajnou jistotu, která se začne náhle otřásat. Naše přesvědčení a životní zásady, jistoty v zaměstnání i ve financích, přátelství a osobní vztahy se mohou stát bezvýznamné a těsné. Vytrácí se pocit jistoty a bezpečí, dochází k nějakému “rozvratu“. 
*heart* Někdy může naznačovat náhlý a opravdový “záblesk” ducha, což způsobí rozpad starého systému. Ztrácíme staré jistoty, takže zprvu považujeme tyto náhlé změny za katastrofu. Později však zjistíme, že jsme byli zbaveni staré zátěže. 
*heart* Poukazuje na vytržení z příliš stísněných poměrů v zaměstnání nebo z ustrnutí, což může vést k volnějším podmínkám pro náš rozvoj. Může jít o výpověd v práci, zánik nějakého podniku, projektu, zklamání – celkově však jde o “únik z vězení”, osvobození. 
*heart* Nenadálé, zdrcující poznatky, které otřesou našimi dosavadními pevnými přesvědčeními, představami či obrazem světa. Tyto nepříjemné poznatky (zlé předtuchy), které jsme předtím potlačovali, se derou do našeho vědomí a ničí utkvělé představy a jistoty. Tato životní fáze však vede k osvobození.
 
Foto: Pexels

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account