Mladý hlasatel, časopis určený pro děti a mládež, vycházel od roku 1935. Jeho tisk byl zastaven v roce 1941.
Důležitou součástí časopisu byla rubrika Kluby Mladého hlasatele, u jejichž zrodu stál Jaroslav Foglar. Každý klub měl své číslo a oficiální název. Každý člen klubu vlastnil svoji klubovní legitimaci. Do ní si vlepoval kupony z časopisu. Za jednu kompletně kupony polepenou legitimaci mohl získat kovový odznak Mladého hlasatele. Kluby si psaly svoje kroniky, měly doporučeno mít razítko, zákony. Každý klub měl též do redakce časopisu odesílat hlášení o své činnosti, o tom pak bylo referováno v rubrice Klubovní záležitosti (leckdy se jedná o úsměvné příhody, výčet jejich cílů, záměrů atd.). Ohromný nárůst klubu nastal v listopadu 1940, kdy byl zakázán skauting. V době zastavení časopisu (květen 1941) existovalo 24 600 registrovaných čtenářských klubů.


V Mladém hlasateli najdeme články o nejrůznějších dětských zálibách a koníčcích („Něco pro známkaře“, „Hlídka mladých fotografů“…), povídání o zbraních německých a zbraních současných vůbec, články o sportu a významných osobnostech českého sportu, návody na výrobu modelů, soutěže, křížovky, testy všeobecných znalostí, povídání o zajímavých technických vynálezech. Též se na stránkách časopisu setkávali čtenáři s pracemi svých vrstevníků (básničky, povídky), se zajímavostmi z přírody a také tu byla rubrika věnovaná výuce němčiny. V pozdějších číslech se objevila i rubrika „Kam do učení?“, kde byly popsány některé učební obory nabízené žákům.  Zadní strana časopisu obsahovala příběhy Rychlých šípů.
12-1940
 

Nadešel rok 1941 a nic nenasvědčovalo tomu, že přijde pohroma, a to nejen pro mne, ale i pro statisíce čtenářů tohoto nejrozšířenějšího časopisu pro mládež. Byli jsme v redakci až po uši zabráni do přípravy 40. čísla, korektury na 339. číslo jsme už měli na stolech, když si nás zavolal tajemník ing. Simonides a sdělil nám ohromující drtivou zprávu. S okamžitou platností se na příkaz německých úřadů ruší vydávání Mladáho hlasatele, všemu je konec, nesmíme se ani rozloučit s našimi dvěstědeseti tiisíci čtenářů, kteří po Hlasateli jen prahli! Bylo nám dovoleno natisknout na cyklostylu asi 500 letáků, kde jsme mohli čtenářům a jejich klubům oznámit, aby nám už nepsali a svá klubovní hlášení neposílali, že je všemu konec! Vývěsky byly rozeslány do filiálních administrací, kterých bylo ve větších městech protektorátu asi patnáct nebo dvacet – a to bylo vše!

Jaroslav Foglar
V roce 1990 bylo několika Foglarovými příznivci za vedení Jana Šimáně Galéna obnoveno vydávání časopisu pod názvem Mladý hlasatel. Foglar však s použitím původního názvu nesouhlasil a od iniciativy se distancoval. Časopis přestal v roce 1991 pro nezájem veřejnosti vycházet.
 
Jako dítě jsem ten časopis milovala. Našla jsem štos časopisů na půdě po mých strýcích. Vůně starého papíru, Rychlé šípy a mnoho poučných článků pro mládež. Bohužel o tento druh vzdělávání nemá současná mládež zájem. Z jedné strany chápu, je jiná doba. Z druhé strany …hry na mobilech jim nic nedají. Google to jistí…

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account