Břečťan popínavý (Hedera helix) je okrasná půdokryvná a popínavá rostlina. 

 Doba květu je od července do září listopadu. Plodem jsou malé tmavě modré nebo černé bobule, které na rostlině vydrží až do jara. Bobule jsou pro člověka jedovaté, pro ptáky však nejedovaté.
Dříve se tvrdilo, že se v břečťanu ukrývají jedovatí hadi a hlodavci. Ani jedno tvrzení se zatím nepotvrdilo ani nevyvrátilo, je však pravda, že se v porostu z břečťanu často ukrývají drobní živočichové a v horních patrech hnízdí drobné ptactvo. Mám břečťan, Hnízdí v něm ptáčci včetně těch myšek. Jestli se tam ukrývají jedovatí hadi sem nepostřehla ale užovku ano. 
Břečťan je symbolem nesmrtelnosti, přátelství a věrnosti. V antickém Řecku byl předáván při svatbě svatebním párům. Kvůli potřebě opory byl břečťan také ženským symbolem.  Břečťan měl dále účinkovat jako lék na kocovinu, a to když se upletl do tvaru věnce a dal se chorému na hlavu.

Břečťan je využíván ve Velké Británii jako pokrývka budov (převážně budov postavených z cihel). Ve vedrech slouží jako izolace, při dešti chrání zdivo před nasákavostí. Při použití dřeviny na vertikální podložce musí být využito opory, jinak se při vysoké vlhkosti nebo větru může porost odtrhnout, srolovat nebo spadnout k zemi.
Břečťan je též významnou léčivou rostlinou. Sbírají se listy. Přípravky jsou hlavně na vnější použití. Pomáhá při popálení sluncem, odstraňuje celulitidu, teplé obklady jsou dobré na pohmožděniny.
Jedovatost

Bobule mohou vyvolat úporné průjmy a při požití většího množství mohou ohrozit člověka na životě. V malém množství se sušená droga (list) údajně používá zejména do sirupů proti kašli, nebo je toto použití někdy inzerováno v reklamách prodejci. Droga se však podle některých zdrojů nevykupuje a podle odborné literatury nejen nevykupuje, ale ani nepoužívá. Protože droga obsahuje směs toxických látek, není podle jiných zdrojů vhodné překračovat doporučené dávky ani drogu používat dlouhodobě. Některé zdroje ale přímo uvádějí, že pro lidové léčení není břečťan vhodný. Citliví jedinci mohou reagovat podrážděním už na dotyk rostliny. 

Břečťan popínavý - Ordinace.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account