jJsou nejen výtečným lesním ovocem, které obsahuje mimořádné množství cenných vitamínů, minerálů a barviv. Pomáhají i při řadě obtíží, ať už ve formě nálevu, odvaru nebo tinktury. A využít lze i listy.
Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) se sbírá odnepaměti, což dokládá i jeden z jejích dnes už zapomenutých lidových názvů druidská bobule. Ovšem zmínky o léčivých účincích této byliny z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae) pocházejí až ze středověkých herbářů. Borůvky rostou v celé střední a severní Evropě, v severní Asii a Severní Americe. Jejich sběr je oblíbený zejména v Kanadě, což má svoje historické kořeny v dobách jejich hojného využívání příslušníky indiánských kmenů Huronů a Algonkinů, kteří ze sušených plodů vyráběli vynikající ovocné placičky. Známé pěstované kanadské borůvky ovšem nedosahují účinnosti lesních plodů.
Borůvky plné blahodárných látek
Obsah účinných látek v borůvkách je skutečně mimořádný. Plody nebo listy obsahují hořčiny, katechiny, flavony, glykosidy arbutin, vaccinin a rutin, glukokinin myrtillin, resveratrol, eskulin, který chrání proti nadměrnému opálení, fenol hydrochinon, kyseliny chininovou, benzoovou, suxinicovou, jablečnou a citronovou, minerály hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek nebo chrom a vitaminy řady B a vitamin C.
Na co všechno pomáhají?
Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmům, působí antibakteriálně a zabraňují zánětům. Poměrně vysoký obsahu rutinu a eskulinu je předurčuje k aplikaci při cévních potížích. Borůvce se lidově také říkalo rostlinný inzulin, což později potvrdila přítomnost glukokininu myrtillinu. Proto se nálev z listů úspěšně používá při léčbě diabetu.
Léčí také střevní infekce a tlumí potíže vyvolané hemoroidy. Plody a čaj z listí zvyšují odolnost vůči radiaci a napomáhají při tlumení nikotinové abstinence, protože podporují tvorbu dopaminu.

    Odvar z plodů připravíme z polévkové lžíce sušených borůvek, které přelijeme čtvrt litrem vroucí vody – má velmi příjemnou barvu i chuť.

      Borůvkovou tinkturu připravíme poměrně netradičním způsobem: sklenici se zabroušeným uzávěrem naplníme čerstvými borůvkami a zalijeme osmdesátiprocentním lihem. Uzavřeme ji a necháme pět týdnů stát na teplém místě v polostínu. Potom obsah přecedíme a nalijeme do tmavé lahve. K užívání se doporučuje jedna až dvě čajové lžičky denně.
      Odvar z listů připravíme z polévkové lžíce sušené drogy, kterou necháme asi půl minuty povařit v půl litru vody. Pijeme jej o celý den z termosky po doušcích.

        A na co ještě využít celé borůvčí? Je to nádherná dekorace do podzimních výsadeb v truhlících. Samozřejmě jako doplněk s dalšími komponenty.
        Listy borůvky jsou účinné proti celé řadě nemocí

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account