Typ českého playboye slušňáka pro teenagery socialismu, který se postupem času prokousal až k rolím hrdinů středního věku a momentálně už i elegantně šedivějících tatínků. Herecká kariéra Lukáše Vaculíka, muže, jehož tvář v osmdesátých letech zdobila nejeden dívčí pokojík.

Na herce s kdysi mimořádnou popularitou se totiž až překvapivě zřídka zaměřuje bulvár a Vaculíkovi se daří udržovat si odstup od svého soukromí.
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let ovšem tehdy ještě začínajícího herce u nás nikdo neznal a nic moc na tom nezměnily ani LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979). Komorní drama režiséra Karla Kachyni o žižkovském ševci si pro sebe podle očekávání celé ukradl herecký mistr Vladimír Menšík a Vaculík hlavně sbíral zkušenosti. Těžko asi tušil, že bude za pár let miláčkem českých dívek a dam.
Za to, že Vaculíkova filmová popularita vyletěla vzhůru jako kometa, mohla samozřejmě série “filmů pro mládež” režiséra Jaroslava Soukupa odstartovaná titulem VÍTR V KAPSE (1982). Na svou dobu relativně odvážný příběh dvou maturantů nastupujících do prvního zaměstnání v plzeňské Škodovce spojil herecky Vaculíka poprvé se Sagvanem Tofim a byl to docela úspěch.
O dva roky později dostal Vaculík podobně laděnou příležitost, tentokrát ale bez Tofiho, zato s krminální zápletkou. A LÁSKA Z PASÁŽE (1984) se stala bez nadsázky hitem.Nijak spolu nesouvisející, přesto ve Vaculíkově kariéře zásadní “trilogii” pak završil KAMARÁD DO DEŠTĚ (1988). Další Soukup, další detektivka, tentokrát ale znovu společně s Tofim a hlavně s prvky komedie. 
Převrat v roce 1989 zastihl Vaculíka poté, co se Soukupem dotočil romantický historický povídkový snímek DIVOKÁ SRDCE (1989). Ten kritiky nenadchl (podle očekávání), ale neznamenal ani žádný kasovní trhák. Tím naopak byl TANKOVÝ PRAPOR (1991) Víta Olmera, ve kterém dostal Vaculík na zlatém podnose klíčovou roli Danny Smiřického. V porevoluční euforii film trhal divácké rekordy.
V poslední době hrál v seriálu Temný kraj.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account