Vlasta Chramostová byla  brněnskou rodačkou, narodila se zde 17. listopadu roku 1926. Byla známá česká divadelní a filmová herečka.

Vlasta Chramostová se narodila jako nejstarší z pěti dětí elektroinženýra Vladimíra Chramosty. Vyrůstala v obci Skryje u Rouchovan.

V letech 1941–1945 studovala u profesorů Rudolfa Waltra a Zdeňky Gräfové na brněnské Státní konzervatoři. V sezoně 1945–1946 působila v Městském divadle v Olomouci Následovaly čtyři sezony v Národním (Státním) divadle v Brně (1946–1950). Na dalších dvacet let (1950–1970) spojila svůj umělecký život s pražským Divadlem na Vinohradech. Dostala zde řadu velkých rolí, např. byla titulní Marii Stuartovnou, Annou Kareninou, Roxanou atd. V letech 1970–1972 byla v angažmá Krejčova Divadla za branou.

Zasloužilou umělkyní byla jmenována v roce 1965. Během komunistického režimu hrála ve filmu, v televizi, spolupracovala s rozhlasem i dabingem.

Jejím druhým manželem byl kameraman Stanislav Milota. Zahrála si ve filmech jako Spalovač mrtvol nebo Je třeba zabít Sekala. Byla dvakrát nominována na Českého lva.

Po rozpadu totality byla u zrodu brněnského Svodobného divadla, poté působila v Městském divadle v Olomouci. Následovaly 4 sezony v Národním divadle (dnes Státní divadlo) v Brně. Na dalších dvacet let spojila svůj umělecký život s pražským Divadlem na Vinohradech. Dostala zde řadu velkých rolí, např. byla titulní Marii Stuartovnou, Annou Kareninou, Roxanou atd. V roce 2007 se podílela na televizním seriálu Hraběnky.


Prezident Václav Havel jí v roce 1998 udělil Řád T. G. Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Roku 2007 si zahrála se svým manželem hlavní roli ve videoklipu k singlu „Plán“ kapely Kryštof, což bylo ze strany kapely vyjádření obdivu k této dvojici.

Paní Chramostová se dožila 92 let, opustila nás před dvěma lety 6. října roku 2019. 

https://www.youtube.com/watch?v=kQxxWhtSHqw

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account