86

Když 5. ledna 1887 dorazila do domu pražského obchodníka Rösslera v pražské Jindřišské ulici zásilka z Norska, oba jeho synové zajásali. Balík totiž obsahoval dva páry lyží, sportovního náčiní do té doby v Čechách takřka neznámého.

Ovšem první lyže se do Čech dostaly tak trochu omylem. Když si psal Rössler-Ořovský do Kristiánie, dnešního Osla, o ceník bruslí, podepsal se jménem a pod ním napsal Bruslařský klub Praha. Norská firma Heude a Gustafsson sotva věděla, co je to bruslařský, a tak slovo bruslařský přetvořila na “Bruslar ski club”, tedy Lyžařský klub nějakého pana Bruslara.

A proto kromě cen a obrázků bruslí poslala také nabídku lyží. Rössler objednal nejen brusle, ale i dva páry ski a toužebně čekal, jak to dopadne. Pražská celnice si nevěděla s lyžemi rady. Nakonec je 5. ledna 1887 proclila jako “Holzwaare gemeine, nicht lackierte” (dřevo prosté, nelakované). Jedno vázání z rákosu, druhé z řemenů ponechali celníci bez povšimnutí.

Bratři Josef a Karel Rösslerovi je hned vyzkoušeli doma na dvorku a když se zešeřilo, vyrazili na nejbližší kopec. Tím byl Koňský trh, dnešní Václavské náměstí, který sjeli od rozestavěného muzea k Můstku a zapsali se tak do dějin českého sportu jako první lyžaři.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account