Dnes si připomínáme již 19. smutné výročí od smrti této oblíbené české divadelní a filmové herečky.

Paní Slávka se narodila v Heřmanicích u Ostravy 21. dubna roku 1924. V mládí začala studovat obchodní akademii, avšak druhá světová válka její studium v roce 1942 přerušila. Před nucenými pracemi v Německu ji zachránila herečka ostravského divadla Marie Rýdlová. Roku 1943 se tak stala divadelní elévkou.

 

Vystupovala v činohře, opeře, operetě i baletu. Velmi často byla obsazována do rolí naivek, které jí však neseděly a proto se jak v Ostravě, tak v Olomouci (kam později odešla), neprosadila. Významnějších úspěchů dosáhla až v roce 1960 v pražském Divadle E. F. Buriana, kde hrála temperamentní a silné ženy. Od tohoto roku byla také často nasazována do filmových a televizních rolích.

Pamatovat si jí můžeme ze seriálu Sňatky z rozumu, z filmů Léto s kovbojem, Zítra vstanu a opařím se čajem, Kolja či pohádky Honza málem králem. 

Od roku 1977 byl jejím manželem český scenárista a režisér Ivo Toman. Dále se sblížila s Oldřichem Horou, předsedou Klubu Za starou Prahu, který jí pomáhal i v problematice rekonstrukce domku na Klárově. Po smrti manžela se Budínová uzavřela do sebe, začala pít a potýkala se se zdravotními problémy. Léčila se se srdeční arytmií a zařadila se mezi onkologické pacienty. Zemřela 31. července 2002 v Praze

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account