469

Přesně rok po smrti Slávky Budínové umírá předčasně i tato česká divadelní a filmová herečka paní Klára Jerneková. Ta se narodila 14. ledna 1945. Jejími rodiči byli herečka Jiřina Stránská a režisér Karel Jernek. Jen díky náhodě nezahynula o měsíc později při největším náletu na Prahu, jelikož se její matka rozhodla na radu kohosi, schovat se do Národního divadla a ne, jak původně chtěla, do krytu na Karlově náměstí, který dostal přímý zásah.

Klára chtěla být jako dítě tanečnicí. Později na Nerudově gymnáziu v dramatickém souboru začal její vztah k divadlu, které už pak celý život milovala. Zazářila už jako studentka DAMU v představení Tennesssee Williamse Vytetovaná růže v letech 1963-64. Zde hrála se Slávkou Budínovou, které si velmi vážila a vždy dala na její rady, co se týkalo herecké profese. Klára je označována za velký talent a celá šedesátá léta jsou pro ni ve znamení divadla.


Byla třeba Hedvikou v Divoké kachně, nebo Antigonou v Děvce z města Théby. Členkou Národního divadla byla od roku 1966. Na tomto jevišti také poznala Josefa Čápa, kde společně hráli v Shakespearově Zimní pohádce. Z tohoto vztahu se v únoru 1971 narodil syn Filip. Jeho výchovu však Klára hned po porodu přenechala své matce, která ho měla u sebe celých šest let.

Život s J. Čápem trval pouze tři roky a nedlouho poté zkrachovalo i další Klářino manželství. Ubývalo také příležitostí v divadle, dlouho se neozývala ani televize a dabing. Učinkovala v TV inscenacích, v seriálu Byli jednou dva písaři, později pak v Hotelu Herbich. Ve filmu zaujala postavou Markéty v Případu pro začínajícího kata, nebo veselou paní hajnou v Smích se lepí na paty.

Po listopadu 1989 se objevovala už spíše v dabingu. Také zrestituovala nějaký majetek, který jí ale mnoho šťěstí nepřinesl, spíše se začala pohybovat ve společnosti divných lidí. V kombinaci s její dost komplikovanou povahou se přidaly deprese a následné problémy s alkoholem. Do toho ještě různá onemocnění a odmítání podrobit se léčbě. To vše zapříčinilo,že tato nadaná herečka zemřela velmi předčasně v 58 letech.

Její jediný syn Filip Čáp je též hercem.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account