Skoro se mi tomu nechce ani věřit, ale populární SMSky „slaví“ dnes 28. narozeniny. 3. prosince 1992 odeslal britský inženýr Neil Papworth první krátkou textovou zprávu v historii. Jejím adresátem byl Richard Jarvis výkonný ředitel britské pobočky telekomunikační společnosti Vodafone. SMS dorazila na jeho telefon Orbitel 901, který se svým vzhledem a velikostí příliš nepodobal dnešním smartphonům, spíše by se dal přirovnat k notebooku se sluchátkem.

Text SMS byl krátký a zněl „Veselé Vánoce“. Jarvis odpovědět nemohl, neboť jeho telefon dokázal nové zprávy pouze přijímat, nikoli je odesílat. S trochou nadsázky lze říct, že tento okamžik znamenal počátek revoluce v lidské komunikaci.  Ta se začala „zkracovat“, neboť SMS měla omezený počet znaků a bylo potřeba naučit se její délku využívat na maximum.

Ačkoli Papworthovi se podařilo první SMS reálně odeslat, za jejího „otce“ pokládán není. Tento titul náleží Matti Makkonenovi, který v roce 1984 představil koncept krátkých zpráv na mezinárodní telekomunikační konferenci.

Zprávy ve své době narážely na limity mobilních sítí, které přenášely pouze hovory. Standart GSM teprve vznikal. Samotný Makkonen považuje za začátek textovkové éry rok 1994, kdy se na trh dostala revoluční Nokia 2010, která umožnila přístup k SMS mnoha lidem a díky jejím kompaktním rozměrům se mohla pohodlně stát součástí každodenního života.

SMS znamenaly opravdovou revoluci a ačkoli byly považovány zpočátku za neslušné a neosobní, dokázaly se stát jedním z klíčových prvků mobilní komunikace. Největší rozmach zaznamenali krátké textové zprávy mezi roky 2000 a 2010. Dnes jejich popularitu předčí internetové komunikační aplikace jako Messenger nebo WhatsApp, avšak podle průzkumů považuje 96 procent uživatelů mobilních telefonů SMS za důležitou součást komunikace a denně je používají.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account