Vyrůstal v rodině na pražském Žižkově, v dětství navštěvoval dramatický kroužek Lidové školy umění. Vyučil se elektromechanikem. V roce 1976 absolvoval pražskou DAMU. Od roku 1975 hostoval v menších rolích v Národním divadle v Praze, kde byl po ukončení DAMU angažován jako člen činohry. Zde nastudoval role ve více než 20 divadelních hrách. Byl často obsazován do televizních pohádek, dramatičtějšího rázu byla titulní postava v inscenaci Karel Hynek Mácha. Zahrál si i ve filmu (Na veliké řece, Osada havranů). K jeho zálibám patřil šerm, bojová umění a karate.
1.srpna 1983 záhadně zemřel ve Vietnamu. Luťanský se vždy toužil dostat do Číny. Jako milovník karate a člověk zajímající se o východní filozofie si tak chtěl splnit sen. Jenže do Číny ho nechtěli pustit, musel tedy vzít zavděk spřáteleným Vietnamem, kam se dostal díky známému. Na místě byl skoro dva měsíce, když ho zastihla podivná smrt.
Oficiální informace, kterou komunisté naservírovali společnosti, zněla, že zemřel 1. srpna 1983 při autonehodě. Jeho džíp měl narazit do stromu. „Rychle ho převezli v jutovém pytli do Prahy a nechtěli nám ho ukázat. Tělo je prý majetek státu,“ vzpomínal  jeho bratr Štěpán. Tomu však za 500 Kčs (tehdy hodně velké peníze) pracovnice pohřební služby dovolila přes okýnko v rakvi spatřit alespoň hlavu mrtvého bráchy. Ve spánku měl díru.
Ve Vietnamu se Luťanský údajně nešťastnou náhodou připletl k loupežnému přepadení družstva, kde měli den výplaty mzdy. Jako karatista se chtěl lupičům postavit, ale byl jimi zastřelen.

Je pochován v Praze na Olšanských hřbitovech.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account