204

Berta je ženským křestním jménem s německým původem. Bylo odvozeno ze staroněmeckého slova „berath“, které se překládá jako „zářící“, „skvostná“, „skvělá“. Staročeskou podobou tohoto jména je jméno Perchta se stejným významem.

Není náhodou, že známá Bílá paní z hradu Pernštejn se jmenovala Perchta. „Bílá“ totiž byla již dle významu svého jména. Doslova „Bílou paní“ se může stát každá žena jménem Perchta nebo Berta, její jméno ji k tomu přímo předurčuje.

Ženské křestní jméno Berta má staročeskou variantu v podobě Perchta a další mutaci ve jménu Bertina. Domácky se Bertě může říkat právě Bertina, Bertinka, Bertička nebo Bertuška.

Jméno Berta se vyskytuje i ve slovenštině, němčině, ruštině, italštině, španělštině nebo maďarštině, spolu s variantou Bertha. Jméno Berta užívá i angličtina. Ve francouzštině je známé jako Berte nebo Berthe.

V naší zemi je jméno užíváno jen okrajově, nosí ho necelá pětistovka žen a dívek.

Vedle Bílé paní z Pernštejna nosila jméno například česko-rakouská baronka, pacifistka a spisovatelka Bertha Sophia Filicita Von Suttner, rozená hraběnka Kinsky, nositelka Nobelovy ceny míru narozená v Praze. Jméno je spojeno i s Bertou Zuckerkandlovou, rakouskou spisovatelkou. Českou známou nositelkou jména je Berta Macháčková, která si zahrála jako malá například ve filmu Medvídek spolu se svým otcem – zpěvákem a hercem Jiřím Macháčkem.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account