Dnes oslaví své významné životní jubileum 70 let hudební skladatel, klavírista a producent pan Zdenek Merta, ten se narodil 25. dubna 1951 v Hranicích.

Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (varhany a dirigování). Po absolvování skladby na pražské HAMU se věnoval vlastním hudebním projektům s různými spolupracovníky. V pražské Redutě prezentoval autorské programy Trochu jinak s Petrou Janů a Premiéra se Zorou Jandovou. Zároveň v té době spolupracoval také s Hanou Hegerovou a krátce uváděl publicistický program o hudbě v Československé televizi.

Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a také několik komorních a symfonických skladeb. V posledních letech se věnoval komponování původních muzikálů pro Městské divadlo Brno – se Stanislavem Mošou vytvořil muzikály Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů, Zahrada divů, Peklo a Očistec (za Babylon a Svět plný andělů byl nominován na Cenu Alfréda Radoka).

Se svoji ženou Zorou Jandovou napsal rovněž muzikál Nahá múza. V roce 1996 měla v pražské Laterně magice premiéru inscenace Casanova (režie Juraj Jakubisko), k níž napsal hudbu. V prosinci 2004 uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni jeho operetu Ferdinand (v roce 2006 nově nastudovanou Městským divadlem Brno pod názvem Ferdinand kd’Este). V březnu 2005 měla ve Státní opeře v Praze premiéru jeho opera La Roulette.

V roce 1997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení Mše Leonarda Bernsteina na Pražském hradě, na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel i v roce 2001 na festivalu Moravský podzim.

Patří mezi všestranné hudebníky – k jeho posledním aktivitám patří autorská a producentská spolupráce se Zorou Jandovou na projektu písniček pro děti Ryba z Havaje, stejně jako autorství skladeb Dance Century pro trubku a orchestr nebo Koncert pro elektrickou kytaru a orchestr. Je také autorem symfonického obrazu The Last Century (Ze starého světa) či skladby Via Lucis pro sbor a orchestr, premiérově uvedené ve Smolném chrámu v Petrohradě.

Tamtéž byla též poprvé uvedena jeho symfonie Saint Petersburg.

Napsal tři knížky – “Pražská svatba a jiné erotické povídky”, “Křížem krážem” a “Hudba je zázrak”. Příležitostně publikuje  v různých periodikách.

Je ženatý se Zorou Jandovou, mají spolu dvě dcery – Viktorii a Ester.

Přeji panu Zdenkovi k jeho narozeninám co nejvíce zdraví a štěstí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account