23. duben jako Světový den knihy a autorských práv vyhlásilo UNESCO v roce 1995, tento den je ve znamení podpory čtení, publikování a ochrany duševního vlastnictví prostřednictvím autorských práv.
Tento den byl vybrán především proto, že se narodili či zemřeli světoví spisovatelé – William Shakespeare, Miguel de Cervantes Saavedra, Vladimír Nabokov, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Manuel Mejía Vallejo a další.
Cílem je povzbuzovat všechny, především pak mladé lidi, aby objevovali radost, kterou jim čtení knih přináší, a rovněž tak získat přirozený respekt k těm, kteří se zasloužili o sociální a kulturní pokrok lidstva.
Svátek se začal slavit v Katalánsku, kde je zároveň 23. duben oslavou svátku sv. Jiří, každý kdo si zde zakoupí knihu, dostane tradiční odměnu v podobě růže. Ostatně, růže zde ženy dostávaly v tento den již od dob středověku. A jak je vidět, podpora čtení zde funguje velmi významně, každoročně se zde 23. dubna prodá skoro polovina objemu knih jako za celý rok a rozdá se téměř na čtyři miliony růží.
Ovšem úspěch Světového dne knihy a autorských práv nezávisí jen na jeho vyhlášení, důležitá je podpora ze strany autorů, vydavatelů, sdělovacích prostředků, humanitárních organizací a dalších institucí.
Jen s jejich pomocí budou všichni motivováni k oslavám a podpoře knih a jejich autorů.
Mnoho akcí, které probíhají, se zaměřuje i na spolupráci a přátelství mezi jednotlivými zeměmi, probíhají veřejná čtení, v této době se také vyhlašují vítězové nejrůznějších literárních soutěží, ale jsou také pořádány akce týkající se znalosti právních předpisů v oblasti autorských práv a ochrany duševního vlastnictví.
V rámci oslav se odehraje mnoho různých čtenářských i méně čtenářských akcí po celé České republice, a především bude tento den věnován dětem a mládeži. Je třeba i této generaci totiž ukázat, že kniha může být moderním nástrojem komunikace, že může být zcela fascinující nebo naopak uklidňující.