Světový den spoření tu s námi bude bezmála 100 let. Poprvé byl vyhlášen v roce 1924. Toto datum mu bylo přiřazeno symbolicky na poslední den světové konference spořitelen v italském Miláně, kde ho roku 1924 vyhlásil tamní profesor ekonomie Filippo Ravizza.

Kongresu se účastnilo celkem 29 zemí. Cílem bylo zvýšit povědomí o spoření a vyzdvihnout jeho význam ať už mezi finančními institucemi, tak i mezi fyzickými osobami. Určitě se tu nebudeme bavit o smyslu spoření jako takového. Koneckonců, současná „covidová“ situace vedla i obyvatele České republiky k tomu, aby odložili část spotřeby a své osobní úspory raději navýšili.

A jaká je vlastně optimální výše úspor? Univerzální odpověď neexistuje, ale berme úspory jako prostředky rezervní – na horší časy, na vykrytí mimořádných událostí v našem „cash-flow“. Opravdu není nejekonomičtější, pokud se s námi rozloučí např. lednička, pořizovat novou ve „výhodném“ splátkovém programu…

Pokud jde o optimální sumu – naším cílem by měla být částka alespoň na úrovni součtu šestiměsíčních nutných výdajů, ještě lépe šestiměsíčních čistých příjmů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account