1. června 2012 byla slavnostně otevřena nová expozice městského muzea Špitálek v ulici Míru, čp. 176, pár kroků od historické radnice. Historie této budovy sahá až do roku 1561, kdy špitál sloužil jako útulek pro nemocné, přestárlé, chudé a jinak postižené obyvatele. Budova plnila svůj účel ubytovacího zařízení pro sociálně slabé až do roku 2007. Poté prošla celkovou rekonstrukcí a byla sem umístěna muzejní expozice.

Návštěvníkům nabízí pohled do nově zrekonstruovaných prostor, ve kterých jsou umístěny tématické expozice věnované archeologii, řemeslům a historii města. Samotný vývoj města přibližuje časová osa situovaná po celé délce budovy.

Unikátním exponátem je nález základů chlebové pece, jejíž replika je umístěna na nádvoří muzea. Ta je navíc využívána k přípravě pokrmů během mnoha městských akcí.

Součástí muzea je také nově zrekonstruovaná kaple s původní Pietou. Kaple Špitálku je místem, které turista může navštívit i zvlášť, bez další prohlídky interiéru a také do nové expozive vnáší duchovní, církevní a meditativní rozměr. Audio výklad je zde možné vyslechnout v češtině, angličtině, němčině a polštině

V roce 2018 byla expozice doplněna o interaktivní prvky, které návštěvníka přenesou například na dobové tržiště. Autentické zvuky tržiště, hlasy trhovců a zvuky nářadí podtrhují unikátní zážitek.

Prohlídka probíhá bez průvodce a je tedy zcela na individuálním zájmu návštěvníka, jak dlouho chce v expozici setrvat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account