Dnešní den se do třetice slaví zároveň jako – Světový den osteoporózy. Tuto ideu nastartovala kampaň Národní společnosti pro osteoporózu v říjnu roku 1996 tehdy podpořená Evropskou komisí. Od roku 1997 již byl tento den organizován Mezinárodní nadací pro osteoporózu (IOF) a v letech 1998 a 1999 pak spolu sponzorován i Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Aktivity světového dne proti osteoporóze kladou důraz na prevenci, správnou životosprávu a zdravou fyzickou aktivitu.

Osteoporóza, lidově „řídnutí kostí“, je onemocnění kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost a náchylnost ke zlomeninám. Typicky se projevuje bolestí a zlomeninami. Nejčastěji se o této nemoci mluví v souvislosti s ženami v období po přechodu.  První místo v léčbě by měl zaujímat dostatečný přísun vápníku.

Neméně důležitá je také fyzická aktivita. Přiměřená fyzická aktivita je v dospělosti důležitá, ať už ve středním, nebo ve vyšším věku. Doporučuje se především chůze na čerstvém vzduchu.  Denně bychom měli energicky chodit alespoň 2-4 hodiny, což je pro mnohé velký problém.

V České republice vznikla v druhé polovině roku 2000 Liga proti osteoporóze. Jedná se o neprofesní, pacientskou organizaci, která vyzývá k účasti občany trpící osteoporózou, jejich rodinné příslušníky a přátele, stejně tak jako odborníky, kteří se osteoporózou přímo či nepřímo zabývají, a je přirozeně otevřena všem dalším zájemcům.

Založení Ligy bylo odezvou na alarmující zprávy o stoupajícím počtu onemocnění a jejich důsledků ve světě i u nás k laické veřejnosti pomáhat tuto situaci zlepšit.

Základním úkolem Ligy je shromažďování a šíření informací o příčinách, prevenci, diagnostice a léčbě osteoporózy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account