Mistrovské dílo stavitele mostů Gustava Eiffela bylo postaveno v roce 1889 při příležitosti Světové výstavy. Jejím tématem byla oslava svobody. 
Už jsem zde o věži psala a o jejích zajímavostech. Ale nedalo mi to napsat znovu, protože dnes je den kdy byla před 132 roky slavnostně otevřena.
Paříž pravidelně získává označení „nejnavštěvovanější turistická destinace světa“. Ročně region navštíví více než 30 miliónů turistů a každý z nich si udělá minimálně jednu fotografii Eiffelovy věže. Téměř všichni si nadto koupí suvenýr s jejím vyobrazením. Životní odkaz inženýra Eiffela je tak stále znovu zvěčňován a obdivován. 
Je známo, že „Železná dáma“, jak se Eiffelově věži trefně přezdívá, nebyla během své historie vždy na výsluní. Když ji v roce 1889 postavili, mnoho tehdejších intelektuálů odsuzovalo „znetvořené panorama“ města nad Seinou. Stavba, která měla dát Paříži novou modernější tvář, vyvolala obrovskou vůli nevole: objevovaly se petice za odstranění „železného monstra“, stížnosti i kritické pamflety. 
Tehdejší pařížská umělecká elita mohla upínat své naděje alespoň k tomu, že věž bude po dvaceti letech odstraněna. Takový byl alespoň původní plán. Vzhledem k tomu, že však díky své nebetyčné výšce začala sloužit jako meteorologická stanice a později televizní a rozhlasový vysílač, stojí na Martových polích dodnes. 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account