Na dnešní den vychází mimo jiné výročí dne narození tohoto světově uznávaného novozélandského horolezce, který spolu s Tenzingem Norgayem jako první zdolal Mount Everest.

Edmund Hillary se narodil 20. července 1919 v Aucklandu na Novém Zélandu. Krátce po jeho narození se jeho rodina přestěhovala na jih od města do Tuakau, kde jeho otec Percival Augustus Hillary získal pozemek.

Hillary měl od raného věku přitahovalo dobrodružství a když mu bylo 16 let, začal po školním výletě na horu Ruapehu inklinovat ještě více k horolezectví.

Po střední škole pokračoval ve studiu matematiky a vědy na Aucklandské univerzitě. V roce 1939 Hillary započal své horolezecké zájmy na zkoušku tím, že v jižních Alpách vystoupal na vrchol Ollivier (6 942 m).

Poté již Edmund Hillary začal cílit na nejvyšší horu světa, Mount Everest . V letech 1951 a 1952 se připojil ke dvěma geodetickým expedicím. K samotnému pokoření hory došlo tak až o rok později. 

Celá výprava do Indie dorazila v březnu 1953. Po aklimatizačním období se v květnu 1953 dostala až k úbočí Mount Everestu. Po zdlouhavém a velmi namáhavém postupu vzhůru se konečně vydala 1. skupina Charles Evans a Tom Bourdillon na 1. pokus o výstup na vrchol. Kvůli špatně fungujícímu kyslíkovému přístroji Charlese Evanse dostali se „jen“ do výšky 8 500 m n. m. Přesto to bylo výš, než kterýkoliv člověk před nimi.

Všechno tedy směřovalo k 2. pokusu, kterého se měl zúčastnit právě Ed Hillary a velmi zkušený šerpa Tenzing Norgay, který se zúčastnil i neúspěšné švýcarské výpravy. Pokus začal 28. května a postupně se z tábora VIII dostali až do tábora IX, kde přečkali noc. Ráno vyrazili, obtěžkáni kyslíkovými přístroji. Už v 11:30 dosáhli vrcholu.

Ed pořídil několik fotografií (mimo jiné i slavnou fotografii Tenzinga držícího cepín s nepálskou a britskou vlajkou). Žádná fotografie Edmunda nevznikla, jelikož (podle Hillaryho) Tenzing neuměl fotografovat, ten to však ve své knize Muž z Everestu vyvrací. Poté, neztrácejíce drahocenný čas (na vrcholu strávili pouze 15 minut), se vydali zpátky k táboru IX a dál směrem až k táboru VI.

Bylo domluveno, že když se pokus zdaří, tak se v táboře VI udělá ze spacích pytlů písmeno T jako TOP, aby hlavní skupina v Západní kotlině v táboře IV věděla, že se pokus zdařil. Ale jelikož bylo větrno a vánice, tak z tohoto nápadu sešlo. Druhý den vyrazili zpátky k táboru IV a následně domů.

Edmund Hillary se také zúčastnil výpravy na Severní pól (mimo jiné s prvním člověkem na Měsíci Neilem Armstrongem) a na Jižní pól. Stal se prvním mužem, který stanul na všech třech pólech (1985).

Edmund Hillary umírá 11. ledna roku 2008 ve svých 88 letech. Za svůj život obdržel četná vyznamenání: Podvazkový řád, Řád Nového Zélandu či Řád britského impéria.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account