Mužské křestní jméno Artur nebo počeštěně Artuš má pravděpodobně keltský původ. Vzniknout mělo z keltštiny, resp. keltského „arth“, které se překládá do češtiny jako „medvěd“. Přeneseně se pak jméno Artur může vykládat jako „vznešený“ nebo „vážený“.

Artur je ušlechtilé jméno, které má vznešenost ve svém původu. Je jménem pro silnou osobnost, muže, který se nebojí jít vlastní cestou.

Mužské křestní jméno Artur má svoji staročeskou verzi v podobě jména Artuš, ženským protějškem je Uršula nebo Voršila. Artur se po domácku může zkracovat na Art, zdrobněle se užívá jako Arturek či Arty.

Jméno Artur najdeme i v polštině, portugalštině nebo švédštině, jako Arthur se jméno užívá v anglicky mluvících zemích, zná je i francouzština nebo dánština. Němčina užívá podobu Artur i Arthur. Španělská podoba jména je Arturo, slovenská pak Artúr.

V naší republice žije v současnosti něco málo přes 6 stovek uživatelů tohoto jména.

Nejznámějším Arturem v našich končinách bude nejspíš syn hudebního skladatele a muzikanta Ladislava Štaidla a zpěvačky Ivety Bartošové – Artur Štaidl. Druhým, neméně známým, je pak syn uznávaného uměleckého skláře Bořka Šípka a zpěvačky Leony Machálkové Artur Šípek. Jméno Artuš pak pro svého syna vybrali před rokem a půl i zpěvačka Ewa Farna a muzikant Martin Chobot.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account