Narodila se v Praze roku 1949. Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi. Věnovala se tomu pouhý rok. Pak šla dělat do Krátkého filmu Praha. Byla tam v letech 1989-1993. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.
V roce 1994 se stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Začala spolupracovat s Filmovou školou v Písku, kde přednášela dokumentaristické semináře. V roce 2005 nastoupila na Akademii umění v Bánské Bystrici. 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.
Zrežírovala úspěšný film O ČEM SNÍ ŽENY a rozhodla se, že vydá tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Většinou je také členkou v porotách a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.
Celkem natočila devadesát sedm dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala třicet cen doma i v zahraničí. Má velmi ráda letní rána, jízdu autem a svého psa Dandu. Byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích – věnují se rovněž režii.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account