Roman Skamene se narodil v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1964 se rodina přestěhovala do Prahy a v novém prostředí se Roman začal zajímat o herectví. Navštěvoval dramatický kroužek a pokoušel štěstí na filmových konkurzech. Ve svých 13 letech, když navštěvoval 8. třídu základní školy, vyhrál konkurz na hlavní dětskou roli v psychologickém filmu Útěk, kde hrál malého chlapce svedeného starším kamarádem k životu na “šikmé ploše”. Role se zhostil se ctí a byl filmaři zařazen do kategorie “nadějný dětský herec”. Sami ho začali vyhledávat a nabízet mu další role.
Roman se opakovaně pokoušel neúspěšně dostat na konzervatoř, ale nakonec pokračoval studiem na gymnáziu. V roce 1969 byl obsazen do role Červenáčka v Bočanově seriálu ZÁHADA HLAVOLAMU natočenému podle kultovní knižní předlohy Jaroslava Foglara. Seriál měl mimořádný úspěch a z Romana se rázem stala uznávaná dětská hvězda. Následoval televizní snímek PRINC A CHUĎAS, kde byl obsazen do hlavní dvojrole prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Popularita mladého herce tehdy dosáhla maxima. Mluvilo se o jeho velké herecké budoucnosti.
Jezdil tehdy na zájezdová představení a nejrůznější besedy. Díky velmi malé postavě (i v dospělosti měří jen 160 cm) byl dlouho využíván v dětských rolích a běžně hrál postavy o pět let mladší. Ještě v 25 letech hrál puberťáky. Nebyl ve stálém divadelním angažmá, pouze hostoval a hrál na zájezdech. V televizi se objevoval zejména v pohádkách a o práci neměl nouzi. Zahrál si např. v úspěšném televizním filmu PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA, ve snímku Karla Kachyni SESTŘIČKY nebo v Jakubiskově pohádkovém seriálu TETA. Šlo o menší role, nicméně stále se mu dařilo zůstávat v povědomí diváků. V roce 1987 přišla zajímavá role veksláka v tehdy kultovním filmu BONY A KLID.
Poslední významnou a důstojnou roli malého ďábla v uniformě si zahrál v komedii TANKOVÝ PRAPOR. Od té doby to šlo s jeho herectvím s kopce. V 90. letech se naplno projevilo to, co bylo při zpětném pohledu zřejmé už v 80. letech. Že na sobě nepracuje, žije pouze ze svého talentu a svou sebestředností se podobá postavě veksláka z Olmerova snímku. Pravidelně až do konce 90. let sice hrál ve filmech, ale šlo o tu nejhorší komerci, jaká se v české filmové branži objevila. Objevil se například ve snímcích NAHOTA NA PRODEJ, TRHALA FIALKY DYNAMITEM, NEBÁT SE A NAKRÁST nebo JEŠTĚ VĚTŠÍ BLBEC, NEŽ JSME DOUFALI.
Jeho podnikatelský pokus otevřít restauraci poblíž Národního divadla skončil fiaskem a hromadou dluhů, ze kterých se Roman Skamene jen obtížně dostával. Frustraci léčil alkoholem a řadu let se objevoval na stránkách bulváru pro své alkoholické excesy. V posledních letech spolupracoval zejména s Luďkem Sobotou v jeho Směšném divadle Luďka Soboty, ale i ten se s ním vzhledem k jeho chronické nespolehlivosti nepohodl. K vidění byl i v divadle Kalich. Stále se pokouší jezdit na zájezdová šou. I přes několikrát ohlašovaný návrat to na úspěšný comeback nevypadá a Roman Skamene postupně upadá do zapomění. Je ženatý, má dvě již dospělé děti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account