Marcel Vašinka je dnes známý především díky dabingu, a i když se dodnes objevuje v televizních seriálech, před kamerou byl více vytížený v mládí v 70. a 80. letech. Narodil se v Pardubicích, jeho otcem byl divadelní herec Vlastimil Vašinka (*1923), po matce, rozené Švehlíkové, byli jeho strýci Jaroslav Švehlík (1930-1973) a Alois Švehlík (*1939), taktéž herci. Rodiče se rozvedli a Marcel Vašinka spolu se sestrou vyrůstal u prarodičů v Pardubicích, zatímco k druhým prarodičům jezdil na prázdniny do Beskyd. I když o divadlo zpočátku nejevil zájem, přes dramatický kroužek při Lidové škole umění se nakonec dostal ke studiu herectví na pražské Státní konzervatoři, poté pokračoval na DAMU. Ze studií si podle vlastních slov Vašinka odnesl cenná přátelství se Simonou Stašovou, Oldřichem Kaiserem nebo Václavem Vydrou, díky němuž se mohl setkávat i s jeho matkou Danou Medřickou.
Ještě jako adept herectví se začal v polovině sedmdesátých let objevovat před kamerou, poprvé hrál studenta ve filmu PLAVENÍ HŘÍBAT (1975), podobně nevelké úkoly pak dostal v dalších filmech různých žánrů (DEN PRO MOU LÁSKU, 1976; MAREČKU, PODEJTE MI PERO!, 1976). Po absolutoriu na DAMU získal Marcel Vašinka angažmá v Městských divadlech pražských, kde strávil šestnáct let (1977-1993). Tady účinkoval například v inscenacích Mladý muž a bílá velryba, Jak je důležité míti Filipa, Těžká Barbora, Maškaráda nebo Sen noci svatojánské.
Zkušenosti s dabingem začal Marcel Vašinka sbírat již počátkem osmdesátých let, poprvé jeho hlas zazněl ve filmu PEVNOST APAČŮ V BRONXU (1981, český dabing 1983), poté daboval v několika seriálech, v této době byl ale ještě značně vytížen divadlem a televizí. Kvůli neshodám s novým vedením Městských divadel pražských opustil v roce 1993 stálé angažmá a ocitl se na volné noze. Nějakou dobu si užíval svobody a cestoval, brzy se ale aktivně začal angažovat především právě v dabingu. V devadesátých letech daboval hlavně seriály, jeho hlas jsme mohli slyšet v DALLASU a DYNASTII, pamatovat si jej můžeme i jako Jima Walshe ze seriálu BEVERLY HILLS 90210. Pro Českou televizi nadaboval seriál SEVER A JIH.
Oproti útlumu v devadesátých letech se v poslední době vrací i do televizních studií, ve veřejnoprávní České televizi i na komerčních stanicích jej diváci mohli vidět v řadě seriálů (ČETNICKÉ HUMORESKY, 2000; POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ, 2004; VYPRÁVĚJ, 2009; EXPOZITURA, 2009). V trilogii Troškových komedií KAMEŇÁK 1-3 (2003, 2004, 2005) hrál sluhu Džejmse.
Marcel Vašinka se dnes již netají svou homosexuální orientací a žije v dlouhodobém vztahu s režisérem animovaných filmů Miroslavem Walterem (*1935), s nímž v roce 2009 uzavřel registrované partnerství. Sám Vašinka ale o svém soukromí promluvil až v otevřené výpovědi v rámci cyklu České televize 13. KOMNATA (2010).
vasinka – Seznam.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account