Antonie Nedošinská, rozená Antonie Valečková se narodila 26. června 1885 v Praze na Smíchově.

Učila se švadlenou, ale již tehdy hrála ochotnicky divadlo a navštěvovala soukromě herecké kurzy u Karla Želenského. Profesionálně začínala hrát s kočovnými hereckými společnostmi (společnost K. Faltyse, A. Sedláčka, R. Morávka), a to i přes nevůli svých rodičů. Později se provdala za herce Jiřího Nedošinského, se kterým měla jedinou dceru Jiřinu Nedošinskou provdanou Češkovou (1911 – 1998), a dočkala se i vnučky Soni (1945) a vnuka Ivana (1949). S J. Nedošinským se vrátila do Prahy a stala se členkou smíchovského Švandova divadla (1919 až 1928). Od roku 1928 až do roku 1940 byla členkou Národního divadla v Praze. Zde ztvárnila celou řadu krásných charakterních rolí. Hostovala rovněž v dalších divadlech, např. Dělnickém divadle na Kladně, v pražském Intimním divadle, v Divadle na Vinohradech, v plzeňském a Východočeském divadle.

Největší slávu jí však přinesl až film, od roku 1916 si zahrála nejprve v 38 němých filmech, už v nich se stala výraznou představitelkou bodrých žen z lidu, citlivých a dobrosrdečných maminek. Byla velice oblíbená pro svůj neokázalý civilní herecký projev. Největší slávu jí však zajistily snímky, kde byl jejím hereckým partnerem Theodor Pištěk, ve většině filmů spolu hráli manžele. Stali se tak vlastně historicky prvním slavným filmovým párem českého filmu. Kromě této herecké polohy se však dokázala dobře uplatnit v rolích dramatických a psychologicky komplikovaných, uměla hrát i zlé a nesnášenlivé ženy. Za svůj život si zahrála bezmála ve stovce českých filmů, v roce 1946 dokonce obdržela čestný titul Průkopnice českého filmu, jíž zůstala bezesporu až do dnešních dob.

Filmová kariéra A. Nedošínské se uzavřela drobnou rolí hospodyně Máry v Čapkových povídkách z roku 1947. Antonie Nedošinská zemřela 17. července roku 1950 v Poděbradech, kam si jezdila léčit nemocné srdce. O její smrti informovaly v malých notickách jen některé noviny.Je i s manželem, dcerou, a zetěm pochována na hřbitově Malvazinky v Praze.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account