Vilém Besser se narodil 2.12.1930 v Kročehlavech u Kladna. Zemřel 27.10.1985 v Praze. Původně se sice vyučil číšníkem, ale nakonec se začal věnovat herectví. V Praze byl nejprve členem Ústředního divadla československé armády (do roku 1955), poté hrál v oblastních divadlech, aby strávil přes dvacet let v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (1961-1985).

V českém filmu sehrál řadu rolí, ale vždycky to byly role menší, doplňkové, hlavní úlohy se mu vyhýbaly. Nepatřil nikdy mezi populární herecké osobnosti a jednou dokonce sám pronesl památnou větu, že kdyby existovala hra jménem Vilém Besser, tak by Bessera hrál někdo určitě jiný než on sám.

Ve filmu se poprvé objevil jako dvacetiletý, v Krškově POSLU ÚSVITU (1950) si zahrál dělníka. V padesátých letech hrál často mladíky v budovatelských filmech, zahrál si i v historických filmech JAN HUS a JAN ŽIŽKA ( v obou případech role tesaře Jíry).

Často byl obsazován do rolí policistů. Zahrál si poručíka Kalendu v Sequensově KRONICE ŽHAVÉHO LÉTA (1973), vyšetřovatele v TICHÉM AMERIČANOVI V PRAZE (1977), v DIAGNÓZE SMRTI (1979) pak jako poručík Martinec pomáhal majoru Kalašovi. Několikrát si zahrál i pedagogy, ředitele ve snímku PASŤÁK (1969) nebo učitele v KUKAČCE V TEMNÉM LESE (1986).

Naopak vyhýbaly se mu role v televizních seriálech. Výrazněji se uplatnil jen v 30 PŘÍPADECH MAJORA ZEMANA, kde ztvárnil dvě role. Nacistu Seppa v díle Vyznavači ohně a pak kulaka provokujícího StB v díle Vrah se skrývá v poli. Jeho charakteristický výrazný hlas se využíval i při dabingu, asi nejvíce se přitom zapsal V. Besser do povědomí diváků, jako hlas vraha stopařek Charváta (M. Perepeczko) z filmu SMRT STOPAŘEK (1979).

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account