Dnes je tomu na den přesně 145 let, kdy v Praze zahájil svojí podnikatelskou éru Belgičan Édouard Otlet a to zavedením koněspřežné tramvaje v centru města.

První trasa vedla od právě budovaného Národního divadla k Invalidovně. Zpočátku dřevěné kolejnice byly v dalších letech nahrazeny železnými. První vozy dovezl Otlet ze zahraničí, ale už v roce 1876 se v ulicích Prahy objevily české tramvaje od firmy Ringhoffer.

Následující dvě desetiletí představovala koňská tramvaj nejdostupnější dopravní prostředek a obsluhovala celé centrum tehdejší Prahy. Linky nebyly očíslované, rozlišovaly se barevným symbolem ve speciálním kruhovém reflektoru, barvou tabule s názvem konečné stanice a barvou jízdenek.

Nejstarší linku označoval prostý bílý reflektor, její pokračování za řekou bílý reflektor s červeným křížem. Další linky měly terčík čtvrcený do bílo-barevných výsečí, které rozlišovaly žlutou, černou, červenou a zelenou linku. Kompletní síť měla šest linek a měřila necelých 19 kilometrů. Koňky jezdily v intervalu sedm minut průměrnou rychlostí osm kilometrů za hodinu.

Otletova společnost se stále častěji zaplétala do soudních sporů s městem, mimo jiné o přednostní právo na stavbu tratí. A město společnost kritizovalo za zhoršující se stav infrastruktury.

Konec se začal blížit v roce 1896, kdy František Křižík zahájil provoz své elektrické tramvaje do Libně a Vysočan.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account