Další z významných dní, které pro mnohé z nás je zcela neznámý.

S nápadem Světového dne rádia přišla Španělská rozhlasová akademie. Termín určila organizace UNESCO na 13. února proto, že tento den v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů, tedy United Nations Radio.

Dnes už je tomu těžké uvěřit, ale bývaly doby, kdy trvalo i několik dnů či týdnů, než se důležité informace dostaly z jedné části světa do druhého. Tohle ovšem změnilo rádio. Na začátku 20. století se začalo experimentovat s bezdrátovými rádii a velmi brzy poté se již lidé z celého světa dozvěděli všechny potřebné informace během okamžiku. Ovšem ještě než se z rádia stala oblíbená součást domácností a lidé si kromě zpráv z něj mohli poslechnout i hudbu, využívala se rádia pouze pro účely navigace pro piloty, kapitány lodí, řidiče kamionů nebo pohotovostní služby.

Za druhé světové války se stalo rádio naprosto nepostradatelným pomocníkem. U rádií čekali napjatě lidé z celého světa, aby se dozvěděli novinky a aktuální informace z frontových linií.

Rádio zachytilo také některé z největších okamžiků 20. století a Boj za občanská práva v Americe je jedním z nich.

5. května 1945 právě bitvou o rozhlas začalo pražské povstání. Vysílání československého rozhlasu, poprvé od převzetí moci němci, vysílá pouze česky, pouští zakázané české písně a hlášení a pro celý národ se stává symbolem boje proti německým okupantům.

V padesátých letech, kdy neexistoval kanál Youtube, bylo rádio jediným možným způsobem, jak si poslechnout nejnovější písně od oblíbených interpretů. I když by se zdálo, že dnes už písničky v rádiu nikdo neposlouchá, opak je pravdou. Rádio se poslouchá dodnes a jsou lidé, kteří na něj nedají dopustit. V rádiu také stále fungují žebříčky nejhranějších skladeb. Nespočet umělců a nahrávacích společností oceňuje rozhlasové stanice za jejich roli při uvádění nové hudby veřejnosti.

A co vy, posloucháte rádio i dnes?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account