Na Koňském trhu, dnešním Václavském náměstí, v Praze bylo před 235 lety založeno divadlo Bouda. Bylo malé, bylo dřevěné, ale bylo české. Hrály se v něm hry výhradně česky, většina z nich byla historických z českých dějin. Uváděly se ale i populární frašky a rytířské hry.

Jedenáctého května roku 1786 byla otevřena divadelní scéna na dnešním Václavském náměstí v Praze. Divadlo Bouda neslo název Královské-císařské vlastenecké divadlo, hrály se zde jen a pouze hry česky, postupně to přešlo až do takových rozměrů, že hrané inscenace byly pouze od českých dramatiků či spisovatelů. Jednalo se většinou o hry z českých dějin a u diváků oblíbené frašky.

Divadlo bylo postaveno českými vlastenci, Václavem Thámem a Prokopem Františkem Šedivým. Václav Thám byl také organizátorem divadla, tedy takovým jeho ředitelem a manažerem zároveň.

Existence Boudy ale netrvala dlouho. Už za tři roky bylo uzavřeno, a to z finančních důvodů. I když se často vykládalo, že to bylo kvůli tomu, aby se potlačil český jazyk, není tomu tak. Divadlo se nebylo schopné uživit kvůli nízké kvalitě a především kvůli české produkci, o niž nebyl zájem.

Budova divadla byla roku 1789 stržena, soubor však hrál dále na mnoha místech v Praze. Roku 1792 se společnost už ustálila a byla přesunuta do zrušeného kláštera U Hybernů.

Divadlo Bouda bylo pro český národ významným místem, představovalo pro něj první společenský a kulturní život města. Náhle se Koňský trh stal vyhledávaným místem, lidé sem chodívali také večer a nejen na trhy. Možná i právě díky úspěchu divadla bylo náměstí nově vydlážděno, bohatší obyvatelé se stěhovali do centra Prahy, aby si zde postavili honosné sídlo. Bouda měla velký význam pro český život v Praze a pro vývoj národního obrození.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account