Na dnešek připadá též Světový den boje proti trestu smrti. Letos je to také 43 let od chvíle, kdy organizace Amnesty International podpořila ve Stockholmu historickou deklaraci, první mezinárodní manifest žádající zrušení trestu smrti.

Deklarace vydaná v roce 1977 vyzvala všechny vlády k úplnému zrušení absolutního trestu.

V té době zrušilo trest smrti pouze 16 států – osm v Americe a osm v Evropě.

K září roku 2017 jde o 105 zemí. Další země trest smrti za běžné zločiny buď zrušily, nebo ho účinně přestaly používat, ačkoli zůstává zakotven v zákonech daného státu.

V roce 2016 provedlo popravy pouze 23 zemí, přičemž malá skupina států – Čína, Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán – uskutečnila jejich převážnou většinu.

Světový den boje proti trestu smrti byl vyhlášen v roce 2003, prosadit se ho snaží hlavně Evropská unie a jedním z důvodů jak nepřijmout stát do EU je například i ten, že v zemi právě stále existuje možnost trestu smrti.

V některých zemí pak dochází i k popravování nezletilých jedinců. Jinde dokonce i zločinců, u kterých nejsou dostatečně známy důkazy, a tak je velmi často popraven i nevinný člověk. Trest smrti je všeobecně velmi kontroverzní téma. Ve vyspělé společnosti má ale trest smrti své příznivce i odpůrce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account