Dnes je to přesně 78 let, kdy byla vyhlazena středočeská obec Lidice.

Vyhlazení Lidic bylo jediným případem genocidy, ke kterému se nacisté během 2. světové války oficiálně přiznali, dokonce se jím i chlubili. Také se Lidice po válce dostaly vysoko na seznam důkazního materiálu při Norimberském procesu s nacistickými vůdci.

Vyhlazení bylo tak důsledné, že nebyli popraveni pouze všichni přítomní lidičtí muži. Dohledáno bylo i 9 mužů, kteří byli osudné noci mimo Lidice (7 na noční směně, 1 v nemocnici, 1 se několik dní skrýval v lesích) a navíc i 2 chlapci, u kterých bylo při evidenci dětí dodatečně zjištěno, že již překročili 15 let věku.

Z dospělých mužů tak tragédii přežil jen František Saidl (synovrah, který zrovna seděl ve vězení) a Josefové Stříbrný a Horák, kteří sloužili u britského letectva.

Oobec Lidice byla v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340 (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).

Zločinné vyhlazení Lidic svou plánovitostí a chladnokrevností pobouřilo celý svět. Města a obce v Mexiku, Brazílii, USA se na protest proti nacistickému zločinu přejmenovávaly na Lidice; jménem Lidice byly křtěny právě narozené děti.

Příběh Lidic byl záhy několikrát zfilmován – snad nejpůsobivější byl film The Silent Village (Tichá ves).

Ihned po osvobození bylo místo lidické tragédie provizorně pietně upraveno a 10. června 1945, v den třetího výročí, přislíbila československá vláda Lidice obnovit a vybudovat. Byla vypsána architektonická soutěž na pietní úpravu území starých Lidic a výstavbu nové obce v těsném sousedství. Na konci čtyřicátých a počátkem padesátých let tak severozápadně od bývalé obce vyrostly nové Lidice čítající 150 rodinných domů.

Území starých Lidic bylo prohlášeno národní kulturní památkou; je zde muzeum s celoročně přístupnou expozicí připomínající lidickou tragédii. Snad každého návštěvníka dojme bronzové sousoší 82 lidických dětí zavražděných v Chełmnu, životní dílo sochařky Marie Uchytilové, které je zároveň připomínkou všech dětských obětí války.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account