Vlak Lemkin se po letní přestávce opět vydal na trať. Za cíl má upozornit na 75. výročí prohlášení genocidy za zločin, i představit muže, který ji pojmenoval. Čtyři speciálně upravené vagóny nabízejí multimediální výstavu a vzdělávací aktivity pro školy. Z Ústí nad Labem se přesunul do Děčína, následovala Česká Lípa a dále se vydá do Liberce, Trutnova a Hradce Králové.

Vlak Lemkin nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. „Našim cílem je představit veřejnosti významnou osobnost Rafaela Lemkina, který se zasloužil o to, že je genocida mezinárodním právem chápaná jako zločin. Vlak Lemkin jsme i proto speciálně vypravili letos, když si v prosinci připomínáme výročí 75 let od přijetí této úmluvy,“ říká k projektu Vlak Lemkin Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín a dodává: „Během jarní cesty navštívilo Vlak Lemkin za jeden měsíc více než pět tisíc lidí a více než tisíc žáků základních a studentů středních škol. I proto věříme, že projekt dokáže oslovit návštěvníky a školy i z dalších měst České republiky.“

Čtyři speciálně upravené vagóny dorazily do železniční stanice Ústí nad Labem – západ v pondělí a zůstanou zde do soboty 23. září. Od pondělí 25. září pak bude možné vlak navštívit v Děčíně. Na návštěvníky čeká multimediální výstava, která představí osobnost Lemkina prostřednictvím herce Aleše Bílíka, 30minutová výstava je doplněna komentářem Dušana Sitka. Autorem výtvarného zpracování interiéru výstavních vagonů je scénograf a výtvarník Milan David. Součástí návštěvy Vlaku Lemkin je i prohlídka doprovodné panelové výstavy k tématu vzniku Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy a prohlídka výstavy S.O.S. Terezín o aktuálním dezolátním stavu terezínské Hlavní pevnosti.

Foto: se souhlasem Centra studií genocid Terezín

Doprovodný program pro školy

Součástí projektu budou opět speciální programy pro žáky základních a studenty středních škol. Už na jaře učitelé ocenili zajímavé, interaktivní pojetí výstavy. „Jako pedagog oceňuji nevšední prostředí, které samo o sobě, na rozdíl od muzeí či tradičních expozic, dokáže žáky zaujmout,” říká k výstavě Michal Návara ze základní školy Victoria School v Klánovicích. To potvrzuje i jeho kolegyně, pedagožka Pavlína Naegele: „Líbilo se mi zejména umělecké ztvárnění interiérů vagónů. Žáky zaujalo prolínání namalovaných siluet s audiovizuální prezentací. Působilo to jako pohled do minulosti. Návštěva ve Vlaku Lemkin byla podnětem pro další výuku o genocidě Arménů a genocidě ve Rwandě.” Žáci a studenti pak oceňují především propojení tématu do souvislostí. „Vždy je dobré, když žáci mohou chápat látku více smysly. A jak mi někteří druhý den potvrdili, během projekce se ve vlaku cítili divně. Možná proto si mnohé, co slyšeli a viděli, budou pamatovat,” říká k projektu Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu ČR.

Autoři projektu plánují se vzděláváním o příčinách, původu a důsledcích genocid i nadále pokračovat: „Naším cílem je šíření poznatků mezinárodního vědeckého oboru studií genocid v České republice, proto nás zájem pedagogů, žáků i studentů velmi těší. V České republice dlouhodobě spolupracujeme s předními univerzitními pracovišti a učitelskými asociacemi. Vědecké zkoumání, studium i vyučování o genocidách pak vnímáme jako nutný prostředek k ochraně demokratických společností, které jsou založeny na respektu k právům jednotlivců a menšin,“ zdůrazňuje Šimon Krbec.

Foto: se souhlasem Centra studií genocid Terezín

Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti. Autory projektu Vlak Lemkin jsou Šimon Krbec a Pavel Chalupa.

Program podzimní trasy Vlaku Lemkin 2023:

 • Žst. Česká Lípa: 1. října – 4. října 2023
 • Žst. Liberec: 6. října – 13. října 2023
 • Žst. Trutnov – hlavní nádraží: 15. října – 18. října 2023
 • Žst. Hradec Králové – hlavní nádraží: 20. října – 25. října 2023

Otevírací doba pro veřejnost:

 • Pracovní dny (pondělí–pátek): 14:00 – 19:00

 • Soboty, neděle a státní svátky: 11:00 – 19:00

Více informací o projektu nabídnou stránky www.studiagenocid.cz

Hlavními partnery projektu Vlak Lemkin jsou společnosti ČD CARGO a CARBOSPED. Partnery projektu jsou společnosti České dráhy a ČEPRO.

 

Zdroj: Centrum studií genocid Terezín

Foto: se souhlasem Centra studií genocid Terezín

Tagy:
2 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

  smutné vlaky 🙁

 2. NelaVávrová 8 měsíců ago

  četla jsem o tom, zajímavé 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account