Měli jsem jedinečnou možnost v rámci Den otevřených dvěří navštívit vnítřní prostory Kramářovy vily. Budova nacházející se v pražské čtvrti Hradčany. Byl postaven v letech 1913-1914 jako soukromá rezidence českého politika Karla Kramáře, který byl v letech 1918 až 1919 a znovu v letech 1920 až 1921 předsedou československé vlády.

Vila je navržena v secesním stylu a navrhl ji uznávaný vídeňský architekt Jan Kotěra. Vyznačuje se nápadnou fasádou s dekorativními prvky, jako jsou vitráže, balkóny z tepaného železa a složité dlaždice.

Po Kramářově smrti v roce 1937 byla vila využívána československou vládou k úředním účelům a jako rezidence předsedy vlády. Během druhé světové války byl okupován německými silami a používán jako velitelství gestapa. Po válce byl vrácen československé vládě a až do roku 1993 sloužil jako rezidence předsedy vlády.

Dnes je Kramářova vila přístupná veřejnosti a slouží jako muzeum a kulturní centrum. Návštěvníci si mohou vilu prohlédnout a seznámit se s její historií a významem, užít si výstavy, koncerty a další akce, které se v ní konají.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Krásná výstavní vila, kterou znám jen skrze různé zpravodajství. Muselo to být luxusní bydlení, co si budem….

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Super, že jste mohli vidět, co běžně není volně přístupné 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account