Velehrad je obec v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 6 km severozápadně od Uherského Hradiště. Žije zde kolem 1200 obyvatel a nachází se zde jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. V lidové tradici je ztotožňován s hlavním střediskem Velké Moravy, Veligradem.

Každý rok se tu koná 5. července pouť na památku věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Dominantou poutního místa je bazilika sv. Cyrila a Metoděje.

Ta je součástí Velehradského kláštera a je nejvýznamnějším poutním kostelem České republiky. Obdivovat můžete presbytář, kapli Matky křesťanské jednoty, Královskou kapli či kazatelnu. Pod bazilikou se nacházejí krypty, které byly využívány k pohřbívání řeholníků a dobrodinců kláštera. V bazilice je umístěno šest zvonů, z nichž největší je zvon sv. Josefa.

 

Zdroj: mapy.cz

Foto: Jaroslava Korpášová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

  Další krásné místo v Cechách, které zatím znám jen od přátel z fotografií nebo z TV dokumentů.

  • Author
   Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

   ..na Moravě :-), ale rozumím, jak jsi to myslela….No my tam byli zatím 2x a klidně bych to zvládla i do třetice, je to obrovský komplex + i okolí má návštěvníkům co nabídnout.

 2. NelaVávrová 11 měsíců ago

  Náhdera, nebyla jsem, snad někdy. Myslela jsem, že nejznámější a nevýznamnější je Svatý Kopeček u Olomouce, takže pro mě nové informace.

  • Author
   Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

   Tak Svatý Kopeček je také hodně známý a veliký, ale Velehrad je asi jak větší areál, tak i ty poutě zde. Každopádně stojí za návštěvu a hned v jeho okolí je toho mraky k vidění.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account