Máme za sebou další, co se počasí týče, krásný víkend a nám se podařilo v sobotu vyšetřit čas a vyrazit na výlet do Kolína. Je to až k nevíře, ale v tomto městě jsem se ve svých 55 letech ocitla poprvé a to přitom do nedalekých Poděbrad či Nymburka jezdíme ročně několikrát a byli jsme několikrát i ve vzdálenější Kutné Hoře, Čáslavi…Jen ten Kolín tam pořád nějak časově nepasoval.

Vzhledem k mým potížím s chůzí jsme zvládli a viděli centrum města, ke kterému se někdy vrátím a v samotném závěru jsme se zastavili u této vyhlídky.

V polovině 20. let 20. století se město Kolín rozhodlo přistoupit k rekonstrukci a rozšíření městského vodovodu. Součástí projektu bylo kromě celkové rekonstrukce stávajícího vodovodu také založení nových studní západně od města (za továrnou Lučebních závodů), vybudování přečerpávací stanice a především výstavba nového věžového vodojemu v lokalitě zvané Na Čekanu.

Počátkem července 1929 se městská rada usnesla pokračovat ve stavbě podle nových plánů architekta Jandy. 18. prosince 1929 byla dobetonována kopule a tím byla dokončena hrubá stavba. Na jaře roku 1930 byl k již dokončenému vodojemu na návrh architekta Jandy dostavěn vyhlídkový ochoz podepřený betonovými sloupy a vybudováno přístupové schodiště k objektu, ukončené pod ochozem nevelkou kašničkou. První voda byla z nového vodojemu do vodovodní sítě vpuštěna ve čtvrtek 7. srpna 1930. Celková kolaudace celého rozšířeného městského vodovodu proběhla až na jaře 1933.

Vodárna svému účelu sloužila do roku 1977. Po revoluci přešel majetek do rukou soukromníka, ovšem o 15 let později se vlastníkem stává město Kolín. V roce 2010 byla vodárna prohlášena Kulturní památkou a v roce 2015 prošla rekonstrukcí a otevřela se návštěvníkům co by rozhledna.

Celková výška věže je 45 m, ale návštěvníci se dostanou jen do výšky 36 m. V okolí rozhledny je pěkně upravený parčík s lavičkami a dětskými herními prvky.

Foto a text Jaroslava Korpášová

Zdroj: vodarnakolin.cz

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Pěkný a zajímavý příspěvek 🙂

  2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Tak to jsme dvě, já dosud ještě v Kolíně nebyla, a pořád to doma nadhazuji…. jistě by se mi tam líbilo 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account