Mark Rothko: “Stal jsem se malířem, protože jsem chtěl povznést malbu na úroveň hudby a poezie.”

V našem cestování za kulturou tentokrát zůstaneme v Evropě. Konkrétně v Paříži. Po Brexitu si totiž Paříž znovu získává zájem davu a stává se jedním z populárnějších center umělecké inovace. S nejnovější výstavou Marka Rothka ve Fondation Louis Vuitton se tato pozice jen a jen upevňuje.

Milovníci architektury ocení už místo samotné – Fondation Louis Vuitton budovu navrženou Frankem Gehrym. Ta je na mém seznamu destinací už docela dlouho. Pokud sem vyrazíte, dobře si ji prohlédněte, stojí za to.

Ale pojďme dovnitř. Tady na nás čeká skutečný zážitek – chronologicky postavená výstava více než 100 Rothkových děl a pouť jeho uměleckou kariérou. První práce nám ukážou Rothka experimentujícího s formou a barvou a jeho cestu od figurativního umění k abstraktnímu expresionismu. Vydejte se dále, a tady už najdete Rothkovy ikonické obrazy, obrovská plátna s měkkými, rozostřenými obdélníky plovoucími v moři barvy. Zastavte se tu a na chvíli se ponořte do každého z nich, jako by to byl portál do jiného světa. Každé plátno vyvolává jinou náladu a vybízí k introspekci. Připomenete si Rothka tak, jak jej znáte, ale dozvíte se o něm více, protože výstava ukazuje i méně známá, temnější a náladovější Rothkova díla z konce jeho kariéry. Tady jeho paletě dominuje tmavě modrá a černá.

Pokud vyrazíte do Paříže, doufám, že si s sebou odnesete i hlubší porozumění síle umění. To by si ostatně Rothko sám přál. Užijte si to!

 

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Tagy:
2 Komentářů
  1. Barbora LeBlanc 1 týdnem ago

    Jano, skvělý článek, jako vždy. Hned bych se do Paříže vypravila a i když to momentálně nejsem schopná realizovat, po přečtení tvého článku mám napůl pocit, jako bych výstavu viděla. Dík taky za svěží češtinu, která přímo vybízí k akci (Ale pojďme dovnitř… Zastavte se tu a na chvíli se ponořte do každého z nich…) Co takhle komentované online prohlídky? Byla bych ochotná si za něco takového s tebou zaplatit. Prosím, piš dál, Bára

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account