Již vícekrát nás zlákala návštěva Vyšehradu. Jednak se nám líbí místní hřbitov, kde je pochováno hodně známých osobností, pak výhledy z Vyšehradu a také nás vždy při vstupu do areálu nadchne Rotunda sv. Martina.

Rotunda svatého Martina se nachází na Vyšehradě, je nejstarší dochovanou rotundou na území Prahy. Od výstavby po současnou dobu budova prošla mnoha změnami, ať už architektonickými nebo způsobem využití. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.

Po zřízení pevnosti byla proměněna ve skladiště prachu. Roku 1841 byla málem zbourána, jelikož měla ustoupit komunikaci mezi Novým Městem a Pankrácí, hraběti Karlu Chotkovi se však podařilo románskou rotundu uchovat. V roce 1875 ji koupila vyšehradská kapitula a dala ji obnovit.

 

Tagy:
7 Komentářů
 1. Jaroslava Korpášová 9 měsíců ago

  Jo, tak tuto rotundu jsem navštívila s kamarádkou, bude tomu 11 let, tehdy měla malého chlapečka a byly jsme tam s ním na procházce s kočárkem…Pěkná….

 2. Author
  Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  minulý rok jsme s manželem seděli nahoře na vyhlídce na lavičce a volala nám dcera, že druhý den v 9 h ráno máme koupené vouchery na Žižkovskou věž na snídani. To byl krásný dárek 🙂

 3. NelaVávrová 9 měsíců ago

  také zde často chodíváme a obdivujeme rotundu 🙂

 4. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Ještě jako studentka střední školy jsem v Praze byla v rámci školního výletu. Na Vyšehradě jsme byli taky, ale přiznám se, že si z toho moc nepamatuju. Jen fakt, že je tam skutečně pohřbeno hodně slavných osobností. A ani na tuto rotundu si bohužel nepamatuju.

  • Author
   Lenka Hudečková 9 měsíců ago

   Anet, když jsme tu byli prvně, tak jsem si taky rotundy moc nevšímala, nemám ji ani na jedné fotce, ale podruhé a potřetí jsem již rotundu fotila.. Zato mám nafoceno hodně hrobů, Waldemara Matušku, uklonila jsem se panu Radku Brzobohatému, atd 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account