O víkendu 17.-18. června proměnilo prostranství před Centrem Černý Most v dějiště prvního klání o tituly mistra a mistryně České republiky v pumptracku na koloběžkách. Medaile se rozdávaly ve třech kategoriích. Mezi nejvíce očekávaný závod patřila mužská kategorie 15+. Do velkého finále se probojovali Marek Rathouský a Jan Křičenský. Po napínavém souboji nakonec zvítězil Marek Rathouský a stal se prvním mistrem republiky v koloběžkách v pumptracku. V neděli na pumptrackové dráze vystřídaly koloběžky kola.

V sobotním mistrovském závodě se soutěžilo ve třech kategoriích: 4-9 let, 10-14 let, 15-99 let. Zatímco jezdci v mladších kategoriích teprve získávají své první zkušenosti a trať pro ně byla často výzvou, závodníci v kategorii 15+ při rozcvičce zařazovali i nějaké triky z freestyle disciplíny. V samotném závodě však všichni soustředili své síly na co nejrychlejší zvládnutí trati. Nejlépe si s ní poradil Marek Rathouský, druhý skončil Jan Křičenský a bronzovou medaili získal Kristián Albrecht. Kategorii 10-14 let ovládl Mikuláš Ptáček, mezi nejmladšími chlapci do 9 let zvítězil Adam Liška. Dívky závodily pouze v kategorii do 9 let, kde uspěla Sofie Valentová.

„Mám velikou radost z toho, kolik lidí přišlo fandit před Centrum Černý Most a jakou atmosféru na závodě vytvořili. Pumptrackové závody jsou velmi atraktivní na pohled a prostě musí bavit i ty, kteří podobnou podívanou zažili poprvé. Čím více se závod blížil k finále, tím byly souboje napínavější. Jsme velmi rádi, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout tak zajímavý program na víkend,“ ocenila akci marketingová manažerka Centra Černý Most.

Pumptrack je teprve mladý sport a aby závod přilákal co nejvíce diváků, byl pro ně připravený bohatý program. Během víkendu předvedli své umění na rampě naši nejlepší freestyloví jezdci v čele s Richardem Zelinkou, trojnásobným mistrem světa, nebo Mikim Hovorkou, čerstvým mistrem republiky v BMX. Příchozí si mohli vyzkoušet verzi pumptrackové dráhy pro veřejnost včetně možnosti zapůjčení veškerého potřebného vybavení, a v neděli byl pro ně na závěr připravený koncert Paula Garanda s Kenny Rough.

Na Černém Mostě se závodilo formou „head-to-head”, která je divácky velmi atraktivní. Organizátoři postavili dvě dráhy s trochu odlišným profilem a jezdci v závodech nejdříve jeli na jedné a poté na druhé. Pokud porazili soupeře dvakrát, postupovali do dalšího kola. V případě remízy si vylosovali trať a jeli rozhodující závod. „Obvykle se jezdí pumptrackové závody na okruhu podobném tomu, který jsme nachystali pro veřejnost. Tentokrát jsme však chtěli udělat závod co nejvíce divácky zajímavý a zvolili jsme koncept dvou tratí, na nichž závodníci jeli vedle sebe,” vysvětlil Jan Valenta, ředitel VSA Xtreme.