Horní Police, malá obec na cestě mezi Českou Lípou a Benešovem nad Ploučnicí. Samotnému středu obce dominuje návrší, na kterém stojí celý areál poutního kostela Navštívení Panny Marie. První zmínka o kostele je v listině z 23. června 1291, kdy již v tomto roce byla Horní Police farní obcí. V roce 1523 byla nalezena na břehu řeky Ploučnice dřevěná soška Panny Marie (dnes je důstojně umístěná na hlavním oltáři) a od ní se traduje vznik poutního místa.

Pod vlivem nového protestantského učení Martina Luthera začali lidé odmítat úctu k mariánským obrazům a sochám, dokonce je i vyhazovali. A to se pravděpodobně stalo i s nalezenou soškou Matky Boží. Na místě nálezu bylo v roce 1722 postaveno sousoší, kde má Panna Marie vzhled totožný se soškou nalezenou. A je dvouobličejová, jedna tvář hledí na zámek, druhá na kostel. V roce 1688 bylo započato se stavbou nového kostela, jelikož ten původní již nevyhovoval.

Poslední úpravu střech kostela i křížové cesty, jakož i zdiva začal provádět z důvodu poničení od bomb na konci války roku 1945 současný správce arciděkanství Josef Stejskal za pomoci několika dobrovolníků z řad věřících. Vrcholnou návštěvnost lze vidět v údobí let 1730 -1760. V roce 2020 byla dokončena rozsáhlá obnova poutního areálu, která byla financována z fondů EU.

Před vstupní bránou do areálu poutního kostela je umístěn pomník známého arciděkana Václava Hocke, rodáka ze sousední vesnice Jezvé. Působil v Horní Polici v letech 1779 až 1808 jako v pořadí šestý arciděkan.

Areál je zdarma a volně přístupný každý den v době od 9:00 do 18.00 hodin. Kostel je pak možné navštívit každou neděli mezi 13.00 – 18.00 hodinou.

Tagy:
6 Komentářů
  1. Pekný kostol, zaujali ma sochy nad vstupom.

  2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

    Krásné a velmi zajímavé místo. 🙂

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    krása, ještě jsme tam nebyli. Vloni jsme jezdili “okolo”, ale přímo na místo jsme se nedostali…tak někdy příště…

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    super, dekuji za doplneni informaci, kdy je mozne navstivit a jaka je cena, dekuji za informace

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account