Rok se s rokem sešel a máme tu 30. dubna, den, kterého se nemohou dočkat jak děti, tak i většina dospělých. Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Pod názvem Valpuržina noc je slaven také v německy mluvících zemích a ve Skandinávii.

V minulosti patřila filipojakubská noc mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. Lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, letících na sabat. Proto se této noci také říká „noc čarodějnic“. Čarodějnice se před nočním shromážděním, které je vedeno samotným ďáblem, potíraly magickými mastmi, aby dokázaly na svých košťatech vzlétnout a posílily své magické schopnosti.

Podoba pálení čarodějnic na počátku 21. století si zachová řadu rysů pocházejících z minulosti, zároveň však došlo k řadě změn. Odlišná je především funkce, původní sociální, ochranný a náboženský význam byl nahrazen funkcí zábavnou a společenskou. Pálení čarodějnic probíhá jak v rámci rodiny, sousedů či přátel, tak jako organizovaná akce ve městech, spojená s průvodem a tradičním opékáním špekáčků.

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Včera jsme byli na 3 akcích na pálení čarodejnic a přežila jsem 😀

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Dneska máme na náměstí stavění májky, tak se půjdeme podívat a uvidíme, co pak dál… Zda bude oheň na nádvoří zámku… 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account