Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. Osada byla kdysi pojmenována podle hory Jizera, která se tyčí do výše 1122 m. n. m. nad nedalekou Smědavou.

První zmínka o osadě pochází z roku 1539, kde ji prameny označují jako sídlo čihařů, tedy lovců, kteří lovili zpravidla zpěvné ptáky. Později Jizerku osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Pro upomínku na založení první sklářské huti byla ve středu osady zbudována kamenná pyramida.

Jizerka je výjimečná svou nadmořskou výškou, která je kolem 850 metrů. Kombinace nadmořské výšky, reliéfu údolí a říčky Jizerky nahrává extrémnímu počasí v zimním období. Teploty kolem -30 °C a více nejsou na Jizerce v nočních hodinách mrazivých dnů ojedinělé. Při slunečných dnech je Jizerka rájem v Jizerských horách jako stvořeným pro pěší turistiku, cyklistiku (především na horských, či trekových kolech), nebo běžecké lyžování v zimních měsících.

Tagy:
6 Komentářů
 1. Určite tam je príjemne.

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  Krásné místo.

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krásné místo v naší malé zemi :-), jednou jsme tam jeli, ale osada jako taková byla uzavřená, tak jsme se jen od závory pokochali pohledem a jeli jsme dál… škoda

  • Author

   No ono se přímo do osady autem ani dojet nedá. Na okraji Jizerky ve směru od Kořenova (Polubného) je velké odstavné parkoviště a dál se musí pěšky, nebo na kole. Do osady se autem dostanou jen ti, co tam jsou ubytovaní a ti, co tam bydlí. Je pravda, že ta ochrana krajiny za tu trošku nepohodlí stojí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account