Je léto a většina lidí touhle dobou ráda z Prahy vyrazí za zážitky dovolených. Co však, když vás rodina nebo práce drží v Praze? Jak si můžete zpestřit život?  Jak je už pro mě typické, mám tu pro vás kulturní tip. Sice ne úplnou novinku (výstava už pár týdnů běží), ale věřím, že by se vám mohla líbit. Já jsem na ni sama vyrazila během nedávné návštěvy Prahy

Vždycky, když se mi podaří udělat si výlet do Prahy, snažím se užít si zdejší kulturní scénu. Letos se mi tak povedlo podívat se na výstavu “Já věřím” fotografky Alžběty Jungrové, kterou autorka instalovala dost netradičně – v dnes již nefunkční prádelně nemocnice na Karlově náměstí.

Teď vás asi napadá spousta otázek: Co má prádelna společného s fotografií? Jak to tam vlastně může vypadat? Moc vám toho záměrně prozrazovat nebudu, zkuste se tam zajet podívat. Pokud máte rádi portrétní fotografii a navíc oceníte neobvyklé nápady, věřím, že se vám to bude líbit.

Alžběta si totiž pohrála s výběrem místa, které svou tak trochu syrovou architekturou (a navíc vstupem z legendami proslulého Faustova domu) vytváří opravdu zajímavou atmosféru. K tomu navíc zaexperimentovala s materiály a prezentací všech fotografií. Fotky tu najdete vytištěné na kovových závěsech, velkoformátových plastových deskách, promítané na staré prosklené dveře nebo posazené do kusu nábytku. Kdo se nebojí výšek, může vystoupat na vyvýšenou plošinu a pokochat se pohledem z jiné perspektivy. Ono se to ostatně hodí, protože fotky jsou zavěšeny v různých pohledových rovinách.

Já věřím… Čemu vlastně?

Další otázka, která vás asi napadne, je, co vlastně autorka schovala do názvu výstavy. Ti zvídavější se dočtou, že ústředním motivem expozice je téma „Kde končí realita, začíná fikce“. Jak už napsali jiní, jen těžko lze rozeznat, o který z těchto světů se jedná. Prolínají se. Fotografka navíc fotografie nepojmenovává, takže je čistě na divákovi, aby si je zpracoval sám, včetně emocí, které v něm vyvolávají.

Emocí plno, tak co s načatým večerem?

Pokud vás výstava naplnila zážitky a chcete si je teď s kamarády probrat, stačí z prádelny dojít na nábřeží. Je to odsud, co by kamenem dohodil na Náplavku a tam určitě najdete nějaké příjemné místečko. Hezký (pod)večer!

Zdroj: Jana Zedníčková

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

 

Tagy:
5 Komentářů
  1. NelaVávrová 10 měsíců ago

    výstavu fotografií moc nemusím, ale děkuji za tip, tohle mne zaujalo 🙂

  2. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    Zajímavá a poutavá výstava, škoda, že nejsem blíže k Praze 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account