Mezinárodní pivní festival 2023 zná své vítěze. Hned v několika kategoriích zabodovala mezi početnou konkurencí piva z jabloneckého pivovaru Volt. Jejich síla je totiž elektrizující podobně jako vynález muže, po němž je pivovar pojmenován. Z širokého portfolia nejlepšího minipivovaru loňského roku si tak odneslo ocenění šest druhů piv.

Letošní ročník Mezinárodního pivního festivalu odstartoval 18. dubna a během čtyř dnů měli degustátoři nelehký úkol vybrat z více než 1 200 vzorků ta nejlepší piva v téměř čtyřiceti kategoriích. Nejvíce ocenění si odnesl jablonecký pivovar Volt, který získal první místo za 18° Zkrat a 16° Blackout, dále pak druhé místo za 12° Akumulátor, 12° Magnet a 6° Převodník, místo třetí si odnesl za 13° Flash.

Český úspěch mezi světovou konkurencí

Podle slov ředitele festivalu Aloise Srpa se akce účastnilo 250 pivovarů z 15 zemí světa. V krásném prostředí Výstaviště Zahrada Čech Litoměřice se sešli lidé z Brazílie, Kypru, Kazachstánu, států střední a západní Evropy i mnoha dalších zemí. Účastnili se také hosté z Chile, které je určitou pivní velmocí Jižní Ameriky. Nebylo proto velkým překvapením, že nejvíce zahraničních vzorků pocházelo právě odsud. Jablonecké pivo však obstálo i v takhle velké konkurenci. „Pivovar Volt byl skutečně nejlepší mezi vítěznými pivy, kvalita jeho práce je na českém trhu dlouhodobě mimořádně vysoká. Pan Palouš je v tomto směru opravdu výjimečný člověk. Když dokáže malý český pivovar uspět v tak velké konkurenci, už to o něčem svědčí,“ uvedl Srp na adresu Voltu a jeho sládka.

Z různých koutů světa pocházejí také degustátoři, kteří vzorky hodnotí vždy od ranních hodin až do večera. Mají přitom možnost zapsat se i jen do určitých kategorií, kdy každá z nich reprezentuje určitý pivní styl. U většiny kategorií není rozlišována velikost pivovaru, pouze v případě spodně kvašených piv se dělí na minipivovary a velké pivovary s výstavem nad 10 tisíc hektolitrů ročně. „Po tolika dnech degustování nechce člověk pivo pár dní ani vidět, i když mně to vydrželo jen jeden den,“ přiznal Martin Palouš, sládek pivovaru Volt, který tak trochu soutěžil i se svým bratrem, sládkem pivovaru konkurenčního. „Náš pivovar nakonec získal o jedno ocenění více a musím říci, že získat tolik cen mezi tak velkou konkurencí je až neuvěřitelné. Letos byly vzorky opravdu na vysoké úrovni a rozhodnout muselo být těžké. I když je nejdůležitější kvalita, bez dávky štěstí by to také nešlo,“ řekl Palouš a dodal, že by tolik cen jistě nepřebíral bez pomoci celé řady svých spolupracovníků.

Degustátor to nemá snadné

Nahlédneme-li do zákulisí soutěže, zjistíme, jak složitá je cesta mezi pivovarskou elitu. Kromě přihlášení samotných vzorků se musí zapsat také degustátoři do jednotlivých kategorií. U jednoho degustačního stolu sedí 6-8 degustátorů. Postupně vzorky procházejí jednotlivými koly, jejichž počet závisí na počtu přihlášených vzorků piv. Po kole prvním následuje ještě jedno opravné, aby nedošlo třeba k omylu, následuje další kolo, semifinále a finále. Teprve poslední dny se festival otevírá veřejnosti, která si může užít jak slavnostní předání cen, tak má samozřejmě také možnost ochutnat velké množství různých piv na stáncích jednotlivých pivovarů. Volt tentokrát mezi vystavovatele nepatřil, avšak v roce příštím se představí i tímto způsobem. Rozhodně se tedy příznivci piva mají nač těšit. Pro nedočkavce se však nabízí možnost ochutnat výherní piva přímo v areálu pivovaru Volt v Jablonci nad Nisou, kde se nachází i restaurace a penzion.

Umístění:
1. místo – 18° Zkrat – American Imperial India Pale Ale
1. místo – 16° Blackout – Stout
2. místo – 12° Akumulátor – pšeničné pivo
2. místo – 12° Magnet – polotmavé pivo z minipivovaru
2. místo – 6° Převodník – stolní pivo
3. místo – 13° Flash – English Pale Ale

 

Foto: se souhlasem pivovaru Volt

Tagy:
6 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

    Tak to je nádhera a nezbývá, než gratulovat. Sice nám pivo nic neříká, ale mám radost, když máme v zemi šikovné podnikatele a úspěch jim moc přeji.

  2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Gratuluji, i když pivo nepiji, úspěch přeji.

  3. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Zajímavá akce, klobouk dolů, výsledek je určitě zasloužený.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account