Hauenštejn je hrad z druhé poloviny 13. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

K hradu vedou dvě cesty: kratší návštěvníky dovede k rekonstruované Zámecké bráně, druhá ústí na hradním nádvoří a umožňuje výhled na hradní věž.

Nad zámkem se na kopci (465 m) nachází Hornohradská kaple, z jejíhož interiéru se dochovala pouze jedna dřevěná lavice. Pro kapli byly pořízeny lavice nové, konají se zde výstavy. V interiéru je vystavena dřevěná socha sv. Václava, která byla vyrobena pro pouť poutníka Petra „Hrocha“ Bindera r. 2007 do Vatikánu, kde byla požehnána papežem.

U kaple byla Ing. Jaroslavem Hejtíkem (1943–2001) roku 1971 založena botanická zahrada a arboretum, které nyní spravuje a řídí jeho syn Jakub. V zahradě jsou vysázeny listnaté i jehličnaté dřeviny, z nichž některé pochází z Japonska, Číny, Korey a severní Ameriky, dále tu rostou tradiční i méně známé trvalky, mj. skalničky a léčivé rostliny.

V sezóně na hradě probíhá řada akcí, např. hudební festivaly Jarní Slunohrad, Wicked Castle a Folková Ohře, konají se tu noční prohlídky, letní tábory a školy v přírodě.

Od roku 2014 se sem zhruba čtyřikrát do roka vrací parta dobrovolníků spolku „Opři se“ s dětmi z dětských domovů. Od roku 2018 zde spolek ve spolupráci s organizací INEX-SDA pořádá pravidelné mezinárodní workcampy.

Zdroj: Wikipedie

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    to je krásný tip na výlet i navíc i Arboretum a botanická zahrada 🙂 tak to je super.

  2. Author
    Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Tak tak, je to běh na dlouhou trať, ale jednou bude hrad hotový, věřím tomu 🙂

  3. Moc hezké místo, fajn, že je o hrad zájem a postupně, že se zachraňuje a zvelebuje.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account