Památka zesnulých, často označovaná lidově jako “Dušičky,” je křesťanský svátek, který připadá na 2. listopadu.

Tento křesťanský svátek je určen k modlitbám za duše zemřelých a k vzpomínání na ty, kteří před námi zemřeli.

Dušičky mají hluboký náboženský význam v katolické tradici. Věří se, že na tento den mohou duše zemřelých potřebovat modlitby a podporu, zejména pokud nejsou ještě definitivně v nebi, ale procházejí očistcem (čistícím ohněm) před vstupem do věčného života.

Na Dušičky je běžné, že lidé navštěvují hřbitovy, aby se poklonili zesnulým blízkým. Často čistí a zdobí hroby členů své rodiny svíčkami, květinami a jinými dary. Lidé mohou také navštěvovat speciální bohoslužby, kde jsou nabízeny modlitby za duše zesnulých.

Zvyky a tradice spojené s Dušičkami se mohou v jednotlivých zemích lišit, ale stěžejním tématem je vzpomínka a modlitba za duše zesnulých. Je to den k zamyšlení nad důležitostí života, smrti a posmrtného života v mnoha křesťanských tradicích.

 

Zdroj: Wikipedia Commons

Autor a foto: Nela Vávrová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Dušičky a období kolem něj mám ráda, jakkoliv to může znít divně. A krásné je, když člověk zajde na hroby až za tmy. Všechno krásně svítí a vytváří to jímavou atmosféru.

  2. Lenka Hudečková 1 měsíc ago

    Jojo, už to bude příští týden. Mamince na hrobu jsme byli nedávno, když jsme byli v Liberci a manželově mamince dojedeme, až budu zdravá. Ta, a jeho další rodina, leží u nás. A teď je to pravé dušičkové počasí 🙁

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account