K této knížce jsem se dostala menší oklikou. O roli Dánské dívky se často zmiňoval herec Daniel Krejčík, píše o ní krásně i ve své knize Nadělení, tak nějak jsem si říkala, že až budu moci, musíme se Na Fidlovačku vypravit a vidět na vlastní oči.

To se nám před pár dny podařilo a oba dva s manželem jsme z divadla odcházeli naprosto zasaženi a nadšeni. Až poté mi došlo, že by vlastně měla existovat i nějaká knižní předloha a že by mne zajímalo, jak moc se divadelní pojetí liší od toho knižního. No a měla jsem štěstí, u dcery v knihovně byla knížka k mání a tak jsem měla teď, o prodlouženém víkendu hned o “zábavu postaráno”.

A ano, jsou tam určité odchylky, či spíše, knižní příběh je psán v širším časovém rozpětí. Nicméně to podstatné, co by měla kniha, i divadelní představení ukázat, tak v tom je shoda.

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

„Uděláš pro mě něco?” zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.

Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.

Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?

Kniha se před pár lety dočkala i filmového zpracování, to jsem ale zatím bohužel neměla možnost vidět. Knihu a stejnojmenné představení v divadle Na Fidlovačce ovšem mohu s čistým svědomím doporučit.

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Viděla jsem několikrát film a zaujal mě, zvláštní 🙂

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Také jsem v Nadělení četla o Dánské dívce, asi by se mi kniha líbila. Zajímavé téma… děkuji za příspěvek 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account