Tušíte, co je proudnice, rozdělovač a savice? Pokud ano, zřejmě máte v blízkém okolí hasiče, ať už dobrovolného nebo profesionála. A právě oni mají dnes svůj mezinárodní den. A tak vzdejme hold všem, kteří pomáhají v boji s ohněm, při záchraně životů, ale věnují se také hasičskému výcviku dětí a spolupráci na společenských akcích. Dnes je den sv. Floriána, patrona hasičů.

Památka sv. Floriána je oslavována 4. května, letos to bude již 1719 let od jeho smrti. Sv. Florián se stal patronem všech hasičů, kominíků, hrnčířů, pekařů a zedníků. Je patronem proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný a hojně užívaný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům.

Dokonce o jeho svátku bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí. Floriánovo „hasičství“ je však třeba chápat v symbolickém slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý Florián má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo.

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 12 měsíců ago

    Ano, četla jsem u kamarádky, měla za manžela hasiče, který je bohužel už tam nahoře, takže slaví pravidelně výročí hasičů. Krásný svátek, zasloužený….

  2. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

    Hezký svátek, hasiči si zaslouží úctu všech lidí 🙂 ♥♥♥

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account