V pondělí 24. dubna, na sv. Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než 110 let. Skautek a skautů je po celém světě přes 50 milionů, skauting funguje v naprosté většině zemí světa.

Svatého Jiří za patrona všech skautů a skautek zvolil zakladatel skautingu Angličan Lord Robert Baden‑Powell – svátek se tak nebude slavit zdaleka jen v Česku. Nejen pro skauty a skautky je sv. Jiří připomínkou vítězného boje dobra se zlem a hodnot, jako jsou čestnost, pravda či statečnost.

Skauting byl založen v Anglii v roce 1907 a odsud se dostal do celého světa. V České republice byl v roce 1914 založen Junák – český skaut, z. s. Jedná se o největší organizaci dětí a mládeže v Česku. Junák je členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Český skauting neměl v historii lehkou pozici. Od svého založení byl několikrát zrušen a poté opět obnoven. I v dnešní moderní době si nachází své příznivce a oblíbenost skautingu každým rokem roste stejně jako počet členů Junáku.

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Bohužel mám taky špatnou zkušenost s nynějšími skauty. Nepoznala jsem zrovna jejich pěkné stránky.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Připomenutí pěkného dne, díky…nevím, zda jsou dnešní skauti tak dobří, jako byli skauti před 100. lety , ale věřím, že mnoho jich jsou stále nadšení touto tématikou.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account